Vatandaşa işte böyle kazık atılıyor!

Vatandaşa işte böyle kazık atılıyor!

Palandöken: Zincirler malı tarlada kapatıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, aşırı soğukların ürün hasadını geciktirdiği gibi yetiştirme maliyetlerini de arttırdığını belirten “Bu sene bilhassa sebze fiyatlarının yüksek seyri enflasyona da yansıdı. Üretici de tüketici de fiyatlardan şikayetçi. Tarlada bir ise, vatandaşa 5’e satılıyor. Zincirler malı tarladan kapatıp, istediği fiyata satıyor” dedi.

ANKARA (İHA) 
Yılbaşından beri ülkemizi
etkileyen soğuk havanın üreticiyi de, tüketiciyi de üzdüğünü söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Üreticimiz kar ve soğuk sebebiyle hasat yapmakta gecikti. Ürün yetişme süresi uzadı. Bireysel olarak üretici malını getiremiyor. Şimdi halde domates 2,5-3 lira arasında, patlıcan 3- 3,5 lira arasında, biberler 3,5-4 lira civarında, salatalık ise 1,5-2 lira civarında ama zincirlerin malı tarlada kaça kapattığını bilmiyoruz. Piyasaya hakim durumdalar. Tarlada bire alınan tüketiciye 5’e ulaşıyor. Bu durumdan hem üretici hem de tüketici memnun değil” diye konuştu.

“BAKLİYATTA SIKINTI YOK”
Kışın çok tüketilen bakliyatta bir sorun gözükmediğini belirten Palandöken, “Kuru fasulye, nohut, mercimek arzında bir sıkıntı yok. F
iyatlarında bir yükselme gözükmüyor. Geçen sene çeltikte yüzde 10,8, nohutta 2,2, fasulyede 7,9, yeşil mercimekte yüzde 7,5 artış kaydedildi. İnşallah bu sene de yağışlar güzel olur da bakliyat rekoltesi yüksek olur. Çünkü Birleşmiş Milletler (BM), 2016 senesini ‘Bakliyat Yılı’ ilan etti. Türkiye bunu çok iyi değerlendirmeli. Bakliyat ekim alanları artırılmalı. Çünkü en lezzetli bakliyat çeşitleri ülkemizde yetişmektedir” ifadesini kullandı.