Vatandaşlara destek ödemesine 1500 TL zam! Başvurana veriliyor

Vatandaşlara destek ödemesine 1500 TL zam! Başvurana veriliyor

Vatandaşı sevindiren haber, resmen 1500 lira zam geldi. Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılara karşın devlet desteği devam ediyor. Bin beş yüz lira zam gelen destek ödemesinden faydalanmak için başvurular...

Güzel haber annelere geldi. Doğum izni ile yatırılan ücret ödemelerine gelen 1500 liralık zam ile ödenen en düşük ücret 7 bin 324 lira bu sene  8 bin 904 TL oldu.

Anne olacak olanlara bir müjde geldi. Devletin ödediği doğum ücretine 1500 lira zam geldi. Çalışan anneler için ödenen ücretten faydalanmak için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılıyor. Ödemeler ise annenin açacağı Ziraat Bankası hesabına yatırılacak.

On altı haftalık izin hakkının yanında altı aylık da ücretsiz izni var

Yasanın belirttiğine göre anne olacak olan kadın işçiler, doğum yapmadan öncesinde 8 hafta ve doğumdan sonrasında da 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta boyunca izin alma hakkına sahip. Kadın işçi çoğul gebelikte ise bu izne iki hafta daha eklenmekte.  Ancak kadın işçi doğum iznine ayrılmak isterse şirketin altı aya kadar ücretsiz doğum iznine çıkarma zorunluluğu var.  Aynı süre memurlar için ise 24 ay olarak yansıyor.

Doğum parası annenin doğum izninde geçen süresince veriliyor. 112 gün yani 16 hafta üstünden hesaplanan doğum parası, ikinci çocukta 200 ve üçüncü çocukta 600 lira artış gösterirken, annenin aldığı maaşa göre de farklılık gösteriyor.

Doğum parası Ziraat bankası hesabına yatırılırken turkiye.gov.tr’den de yatıp yatmadığı kontrol edilebilmekte.

Hangi anneler faydalanabilecek?

Çalışan kadının doğumdan öncesindeki sene içerisinde en az 90 günlük kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olmalı. Annenin doğum izni başlamadan öncesinde işten ayrılanlar ise ödenekten faydalanamamakta. Çünkü çalışanın sigorta priminin hala yatıyor olması gerekli. 

Kadın çalışanın doktordan teslim alacağı raporu iş yerine teslim etmesi gerekiyor. Raporun süreceği 112 gün içerisinde de iş yerinde çalışmamış olmak gerekiyor. Raporla alakalı diğer işlemleri ise işyeri yapacak.

İlgili Haberler