Vazelinin Güzelliğe Olan 6 önemli Katkısı. Şaşırtan bir yararı daha çıktı..

Vazelinin Güzelliğe Olan 6 önemli Katkısı. Şaşırtan bir yararı daha çıktı..

Kuru cildin nemlendirilmesi, saç uçlarındaki kırıkların giderilmesi veya tırnak etlerinin hidrasyonunu sağlamak için, günlük olarak kullanabileceğiniz bakım ürünlerinden birisi de vazelindir...

Vazelin, gül yağından elde edilen, hoş kokulu ve hoş renkli bir maddedir. Sağlık alanında üretilen krem ve merhemlerin hazırlanmasından kozmetik ürünlerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu mucizevi ve çok yönlü ürün, özellikle pratik ve ucuz olmasıyla günlük hayatımızda çokça kullanılmaya devam ediyor.

Ulusalpost olarak sunacağımız bu haberde. Gelin bu muhteşem ürünün cildimize sağladığı 6 katkıya göz atalım:

1. Kuru Dudakları Nemlendirir

Dudaklarınızı hızlı bir şekilde nemlendirmek için ince bir tabaka vazelin sürün. Vazelin, başta dudak balsamı olmak üzere birçok kozmetik üründe bir bileşen olarak kullanılmaktadır.

2. Maskara Yerine Kullanılabilir

Vazelin, kirpikleri koyulaştırmaya yardımcı olarak onlara hacim ve belirginlik kazandırdığı için bir kirpik maskarası gibi kullanılabilir. Ayrıca bu ürün kirpiklerin sağlığı için de oldukça faydalıdır. Kirpiklerin büyümesini destekler. 

3. Saç Uçlarının Kırılmasının Önüne Geçer

Vazelin saç uçlarına uygulandığında kırılmış uçların nemlenmesine yardımcı olarak saça daha sağlıklı ve beslenmiş bir görünüm kazandırır. Bu yöntemi uygulamak için gece boyunca etki etmesini sağlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Yatmadan önce kuru saç uçlarına az miktarda vazelin sürün. Ertesi gün saçınızı normal şekilde yıkayın. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda saçlarınızdaki değişikliği farkedeceksiniz.

4. Tırnak Etlerini Nemlendirir

Vazelin, kütiküllerin nemini almak, onları beslemek, görünümlerini iyileştirmek ve tırnak etlerinin kuruluğundan kaynaklanan çatlakların oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir. 

Bu uygulamayı gerçekleştirmek için, her bir tırnak etine az miktarda vazelin sürmeniz ve sürdüğünüz bölgeye biraz masaj yapmanız önerilir. Bu alışkanlık, tırnak yapısının sağlığını daha uzun süre korumaya yardımcı olur.

5. Ayaklarda Nasır Oluşumunu Engeller

Düzenli olarak ayak tabanına uygulandığında nasır oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, ayak derisini sürekli yumuşak ve nemli bırakır. Yatmadan önce ayak tabanlarınıza her gün biraz vazelin sürün ve ayağınızın tüm tabanına birkaç saniye masaj yapın.

Ek olarak vazelin; dirsekler, dizler ya da çatlamış dudaklar gibi cildin çabuk kuruduğu bölgelerde de kullanılabilir. 

Ayaktaki nasırlar, bu bölgenin maruz kaldığı sürekli sürtünmeye tepki olarak ortaya çıkan, sert, kalın ve kuru bir cilt sorunudur.

6. Gözlerdeki Koyu Halkaları ve Şişkinliği Durdurmaya Yardımcı Olur

Vazelin, göz çevresini nemlendirmek için kullanabileceğiniz ürünlerden biridir. Ayrıca vazelin, gözlerde koyu halkaların ve şişkinliğin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, ifade çizgilerini azalttığı ve hidrasyonu koruduğu için kırışıklıkların görünümünü de önlemeye yardımcı olduğu söylenebilir.

Koyu halkalar, birkaç nedeni olabilen bir sorundur ve yorgunluk, sigara kullanımı ya da uykusuzluk bu sorunu daha da kötüleştirir.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler