Ve Aziz Sancar Galatasaray'da

Ve Aziz Sancar Galatasaray'da

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü aldıktan sonra Galatasaray’a bağlılığını ifade eden Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, bir süre önce sarı-kırmızılı kulübe üye olmuştu

Edebiyat alanında Orhan Pamuk’un aldığı Nobel’e ilk kez bir Türk bilim insanı, kimya dalındaki çalışmalarıyla layık görülmüştü. Mardin Savur doğumlu olan ve çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdüren Prof. Dr Aziz Sancar, ödülü aldığının ilan edilmesinden sonra verdiği ilk röportajda, “En büyük aşkım spordu. Kaleciydim ben. Kendimi bildim bileli Galatasaraylıyım. Turgay Şeren resimleri vardı bende hep. Reflekslerim çok iyiydi, o yüzden kaleciliği seçtim” demişti.


KULÜBE ÜYE OLMUŞTU


Bu sözler üzerine harekete geçen Galatasaray Spor Kulübü, önce Turgay Şeren’in isminin yazılı olduğu bir forma hazırlattı. Formayı imzalayan Şeren, “Berlin Panteri’nden Nobel Fatihi’ne sevgilerimle” notunu düşmeyi ihmal etmedi. Ardından Aziz Sancar adına hazırlanan 47 numaralı forma kaptan Selçuk İnan'a imzalatıldı. Daha sonra da yönetim kurulu kararıyla Sancar, Galatasaray Spor Kulübü’nün 17010 sicil numaralı üyesi oldu.


ÜYELİK KARTINI ALDI


Turgay Şeren ve kaptan Selçuk İnan'ın imzaladığı formalar ve üyelik kartı Başkan Dursun Özbek’in mektubuyla birlikte, Aziz Sancar’a gönderildi. Nobel ödülünü almak için İsveç'te bulunan Sancar, üyelik kartını ve imzalı formaları aldı. Sancar, Galatasaray'a üye olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

İHA