Venedik Yine Sulara Teslim Oldu!

Venedik Yine Sulara Teslim Oldu!

İtalya'da uzun süredir etkili olan şiddetli yağış nedeniyle ülkenin gözde turizm şehri Venedik yine sular altında kaldı. Meteorolojinin tahminini aşan su baskınları meydana geldi.

İtalya'da uzun süredir etkili olan şiddetli yağış nedeniyle ülkenin gözde şehri Venedik yine sulara teslim oldu. Meteorolojinin tahminini aşan su baskınları meydana geldi.

Bir haftadır yoğun yağış etkisi altında kalan İtalya'da, ülkenin gözde şehir Venedik'in sular altında kalmasına neden oldu. Tarihi şehirde su seviyesi meteorolojik tahminlerin üzerinde çıkarak 138 santimetreye yükseldi. Venedik lagününde kurulan elektromekanik bariyer sistemi (MOSE), dün meteoroloji kurumunun suların 125 santimetre yükseleceği öngörüsü üzerine devreye sokulmadı. Su seviyesinin rüzgarın da etkisiyle tahmin edilenden fazla yükselmesi üzerine şehrin ana meydanı San Marco da dahil olmak üzere önemli bir bölümü sular altında kaldı.

MOSE sistemi, meteorolojinin Cuma gününe kadar yağış ve su seviyesinin perşembe sabahı 140 santimetreye ulaşması beklendiği uyarısı nedeniyle sabah saatlerinde devreye sokuldu.

Yapımına 2003 yılında başlanan ve halen test aşamasında olan MOSE sisteminin, ancak suların 130 santimetreye yükselmesi durumunda devreye girmesi, tarihi kentin bir kez daha sular altında kalması üzerine tartışma konusu oldu. 31 Aralık 2021'de tamamlanarak resmi açılışının yapılması beklenen elektromekanik bariyer sistemi yaklaşık 5,5 milyar Euro'ya mal oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı