Veteriner Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Sağlık alanında hayvanların bakım ve sağlık sorunları oluştuğunda bunları gidermek için çabalayan meslek grubuna veteriner denilmektedir.

Veteriner Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 02:42

Veterinerlik, özellikle hayvanların bakım ve sağlık sorunlarını gideren onların hayata tutunmasını sağlayan geçmişten bu güne kadar varlığını sürdüren meslek grupları arasında yer almaktadır.

Veteriner Nasıl Olunur?

Öncelikle YKS sınavına girip dört yıllık veterinerlik bölümünü kazanmanız gerekmektedir. Burada Veterinerlik fakültesinde eğitim boyunca fizyoloji dersi anatomi, iletişim ve ilaç dallarında dersler görürsünüz. Derslerin çoğunda daha çok teorik anlamda iki yıl boyunca uzmanlık düzeyine erişene kadar devamlı eğitimler göreceksiniz. 1 yıl hazırlık dört yıl eğitim boyunca hayvan bakımı gübreleme, suni tohum ve benzeri işlerle alakalı birden fazla eğitim göreceksiniz.

Veterinerlik bölümünün beş yıl sürdüğünü unutmayınız, eğer iyi bir üniversitede bu bölümü okursanız ilerdeki meslek yaşamınızda daha kolay bir şekilde iş bulabileceksiniz. Aynı zamanda yaşadığınız şehirde isteğinize bağlı olarak iş yeri de açabilirsiniz. Böylece mesleğini bu tür alanlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Veteriner Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Veterinerlik mesleğinin görev ve sorumlulukları aşağıda verildiği gibidir;

  • Hayvan yaralanmaları olduğunda ameliyatta çalışmak ve çiftlik veya ahır gibi yaşam ortamlarında hayvanları ziyaret edebilmek.
  • Ayrıca isteğe bağlı olarak kırsal kesimlerde yaşayan hayvanlar için ev ziyaretleri yapmak (eğer bir kamu kuruluşunda çalışacaksanız bu sıklıkla yaşayacağınız bir durum)
  • Evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları ve atlar başta olmak üzere tüm hayvan türlerini incelemek ve tedavi etmek
  • Hayvanları inceleyip röntgen, kan örneği ve ultrason taraması testlerini yapmak
  • Kırsal kesimde yaşayan çiftçilere hayvan beslenme gibi konularda tavsiyelerde bulunmak

Veteriner Ne Kadar Maaş Alır?

Veteriner maaşı özel ya da kamu da çalışma durumunuza göre değişmektedir. Bu meslekte deneyim daha çok kazanmanızı sağlar. 3000 liradan tutun 60000 liraya kadar kazanma şansınız vardır. eteriner hekim maaşları değişkenlik gösterebilmektedir. Kendi veteriner kliniğini açan bir hekim 5 bin TL ile 25 bin TL aralığında bir maaş elde edebilmektedir.

Eğer özel sektörde çalışma imkanı bulduysanız alacağınız maaş 3 bin TL ile 15 bin TL arasında değişen bir maaş değere sahip olacaktır. Devlet bünyesinde yani kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorsanız bu deneyiminize göre veteriner maaşı 6 bin lira arasında seyredecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.