• BIST 84.673
  • Altın 251,723
  • Dolar 6,1250
  • Euro 6,8223
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 27 °C

Vize serbestisinde yol haritası belirlendi

Vize serbestisinde yol haritası belirlendi
“YARINDAN İTİBAREN TEKNİK UZMANLAR TÜRKİYE’DE BİR ARAYA GELECEKLER”

27 Mayıs’ta Antalya’da Dışişleri Bakanı ile birlikte Komisyon Başkan Yardımcısı Timmermans ile görüştüğünü kaydeden Çelik, “Bu gelişme çerçevesinde onların karşılandığını söylediği 70 maddenin dışında kalan 2 madde ile ilgili neler yapılabileceğini görüştük.

Aramızda şöyle bir yol haritası çıktı. Yarından itibaren teknik uzmanlar Türkiye’de bir araya gelecekler. Kişisel verilerin korunması ve terör konusunda karşılıklı görüşler paylaşılacak. Ortaya anlamlı bir tablo çıkarsa biz iki bakan yine Timmermans ile bir araya geleceğiz. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Merkel ile yaptığı görüşme çerçevesinde liderler düzeyinde bu konu ele alınacak. Zaman zaman burada sadece meselenin birebir anlaşmasının iyi işlemesine odaklanıp, vize serbestisinin bunun dışında tutulması gibi bazı politik beyanlarla karşılaşıyoruz. Böyle bir ayrıştırma söz konusu olamaz. Türkiye açısından da kabul edilebilir olamaz. Birebir anlaşması, geri kabul anlaşmasının yürürlüğe girmesi, vize serbestisi, gönüllü yerleştirme, 33. faslın açılması bunların hepsi pakettir. Birbiriyle her biri bağlı elementtir. Bu elementlerin birisini diğerinden ayırdığınızda yeni başlayan ivmenin kimyasal özelliğini bozarsınız. Türkiye’nin talep ettiği vize serbestisi konusunun hayata geçmesi önemlidir.

Bu diğer elementlerden ayrılarak ele alınacak bir husus değildir. Bunun ayrı ele alınması durumunda bir tespit ortaya koyuyoruz. Bu sürecin bozulmaması gerekir. Bunu kimse bir tehdit gibi algılamamalıdır. Biz bu mekanizmaların iyi işlemeye devam etmesini istiyoruz. Türkiye-AB arasında ortaya çıkan bu yeni tablonun aynı şekilde ivmesinin yükselerek devam etmesini istiyoruz. AB projesi Türkiye’nin milli çıkarları açısından devlet politikası haline getirdiği bir projedir. Eşit, hakkaniyete dayanan bir müzakere süreci yürütülmelidir. Çifte standartlı bir yaklaşım olmamalıdır. Terörle mücadele yasasının yeniden ele alınması ile ilgili terörle mücadele yasasında bir değişiklik yapamayacağımızı belirttik. 

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim