• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 11 °C

Vodafone Arena’nın Teknoloji Altyapısına 40 Milyon Tl Yatırım

Vodafone Arena’nın Teknoloji Altyapısına 40 Milyon Tl Yatırım
Akıllı stadyum altyapısı için 40 milyon TL'yi aşkın yatırım yapılan Vodafone Arena, Türkiye'nin en fazla teknoloji yatırımı yapılan stadyumu olduğu...

Akıllı stadyum altyapısı için 40 milyon TL'yi aşkın yatırım yapılan Vodafone Arena, Türkiye'nin en fazla teknoloji yatırımı yapılan stadyumu olduğu açıklandı. Türkiye'de içinde bir teknoloji merkezi bulunan tek stadyum olan Vodafone Arena, 5 katmanlı akıllı altyapısıyla ziyaretçilere ve taraftarlara kesintisiz iletişim deneyimi sunuyor.

Vodafone Arena'nın akıllı stadyum altyapısı, Beşiktaş JK Başkanı Fikret Orman ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy'un katılımıyla Vodafone Arena'da düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Toplantıda ayrıca, "Vodafone Arena" mobil uygulaması da canlı olarak deneyimlendi. Akıllı stadyum altyapısı için 40 milyon TL'yi aşkın yatırım yapılan Vodafone Arena, Türkiye'nin en fazla teknoloji yatırımı yapılan stadyumu olduğu açıklandı. Türkiye'de içinde bir teknoloji merkezi bulunan tek stadyum olduğu belirtilen Vodafone Arena, 5 katmanlı akıllı altyapısıyla ziyaretçilere ve taraftarlara kesintisiz iletişim sunduğu bildirildi. Yapılan açıklamada, 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılayan Vodafone Arena'da taraftarlara 160 Mbps'ye varan hızlarda 4.5G bağlantısı sunduğu, bu hızın Wi-Fi ile beraber 750 Mbps'ye ulaştığı belirtildi. Diğer yandan, kullanıcılarına maçla ilgili her detaya maç sırasında her an ulaşma imkânı sunan "Vodafone Arena" mobil uygulamasının, Vodafone Arena'daki maçların uygulama üzerinden stadyumun Wi-Fi bağlantısı kullanılarak canlı olarak izlenmesini sağladığı belirtildi.

"Akıllı altyapıyı temelden kurduk"

Vodafone Arena'nın Vodafone'un Türkiye'ye olan güveninin en somut göstergesi olduğunu belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi: "Beşiktaş JK ile 4 yıl önce 150 milyon doları aşan toplam değeriyle sadece Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasına değil, aynı zamanda uzun soluklu bir gönül birliğine imza attık. Yatırımlarımızın en büyüğünü, Vodafone Arena'nın Türkiye'nin ilk ve en iyi akıllı stadyumu olmasını sağlamak için yaptık. Vodafone Arena'nın sadece akıllı stadyum altyapısı için 40 milyon TL'yi aşan bir yatırım gerçekleştirdik. Vodafone Arena, dijitalleşme vizyonumuzun görkemli bir abidesi olarak İstanbul'un ve Türkiye'nin kalbindeki yerini aldı. Vodafone Arena ile Türkiye'nin çok önemli bir değer kazandığına inanıyoruz. Vodafone Arena, pek çok inovatif özelliğinin yanı sıra teknolojisiyle de öne çıkan bir stadyum. Dünyadaki en iyi örnekleri inceledik ve küresel ortaklarla işbirliği yaptık. Vodafone Arena'ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduk. Bu altyapıyı, Avrupa'da bir ilk olarak, inşaat aşamasından itibaren planlı ve entegre bir biçimde hayata geçirdik. Vodafone Arena'yı dünyadaki birçok stadyumdan ayıran en önemli özelliği bu diyebiliriz. Bu sayede, taraftarlara ve ziyaretçilere maç günleri uçtan uca dijital deneyim yaşatabiliyoruz. Aynı anda 50 bin taraftarın tek ses tek yürek olabilmesini sağlayabiliyoruz".

"Dijital düşünüp dijital davranan bir stadyum yaptık"

Vodafone ile 2013 yılında bir hayale ortak olduklarını belirten Beşiktaş JK Başkanı Fikret Orman ise "Başkan olmadan önce sadece Türkiye'nin değil dünyanın en iyi stadyumlarından birini inşa etme hayalim vardı. Vodafone'un da Türkiye'nin ve İstanbul'un kalbinde bir dijital dönüşüm abidesi oluşturma hayali ile hayallerimiz birleşti. Ancak, bu hayali gerçekleştirmek hiç kolay olmadı. İstanbul'un göbeğinde trafiğin çok yoğun olduğu bir bölgede, son derece zorlu koşullar altında Vodafone Arena'yı inşa ettik. Koltuklarından çatısına kadar her noktada "dijital düşünüp dijital davranan" uçtan uca akıllı bir stadyum yaptık. Nisan 2016'da 114 yıllık tarihimizde yeni bir sayfa açarak dünyanın en modern stadyumlarından birinin açılışını gerçekleştirdik. Vodafone Arena, daha ilk yılında pek çok başarının sahibi oldu. Dünyada "Yılın Stadyumu" seçildik. Türkiye'de taraftarının en çok doldurduğu stadyum olduk. UEFA Kupası finali ve Süper Kupa'ya ev sahipliği yapmak için aday olduk. Beşiktaş JK olarak birlikte yürüdüğümüz markalarla el ele değer kazanmaya devam ediyoruz. Vodafone gibi bir dünya devi ile birlikte olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de içinde bir teknoloji merkezi bulunan tek stadyum olduğu belirtilen Vodafone Arena'nın, 5 katmanlı akıllı altyapısıyla ilgili şu bilgiler verildi;

Akıllı stadyum altyapısının ilk katmanı, teknolojinin kalbi olan data ve telekom odalarından oluşuyor.

İkinci katmanda, Vodafone Arena ziyaretçileri Vodafone SüperNet Wi-Fi ve 4.5G ile kesintisiz bağlantı deneyimi yaşıyor.

Üçüncü katmanda, tek merkezden yönetilen ekranlar ve videowall'lar bulunuyor.

Dördüncü katmanda, Vodafone Arena'nın pusulası mobil uygulama yer alıyor.

Son katman ise maç deneyimini zenginleştiren Vodafone servislerini kapsıyor.

Vodafone Arena'nın akıllı stadyum altyapısı son bir yılda gerçekleşen 24 maç ile ilgili şu istatistikler paylaşıldı;

264 bin kişi, toplam 8 terabyte data kullandı.

Kullanılan datanın büyüklüğü, ortalama kalitede 17 milyon fotoğrafa, 2 milyon şarkıya ya da 12 bin filme denk geliyor.

Vodafone Arena'da 160 Mbps hız seviyelerinde mobil bağlantı sağlandı.

250 bin kişi, Wi-Fi ile toplam 10 terabyte data kullandı.

750 Mbps hız seviyelerinde Wi-Fi bağlantısı sağlandı.

Vodafone Arena’nın Teknoloji Altyapısına 40 Milyon Tl Yatırım

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim