Vücudumuzdaki Hücreleri yenileyip gençlik kaynağı olan tek besin!

Vücudumuzdaki Hücreleri yenileyip gençlik kaynağı olan tek besin!

Bazı Yiyecekler gerçekten yaşlanmayı durdurmasıyla bilinir. İşte o besinler:

Ne kadar yaşayacağımızı bilemeyiz ama sağlıklı beslenirsek yaşlanmayı durdurabilir aynı zamanda uzun yaşayabiliriz. Yediğimiz içtiğimiz yiyecekler sağlığımız için büyük önem taşır.

Sağlıklı bir beden aynı zamanda uzun yaşamın ilk anahtarıdır. Spor yapmadan düzenli beslenmeden ve sağlıklı yiyecekler tüketmeden yaşamımızı uzun tutmamız ve sağlıklı bir yaşlılık sürmemiz mümkün değildir.

Hastane hastane koşmamak için o yüzden yediğimize içtiğimize dikkat etmemiz gerekiyor:

Yapılan araştırmalar sonrası Uzmanlar yaşlanmanın belirtisi olan cilt kırışması, hareketsizlik, güçsüzlük ve bellek zayıflamasının sorumlusunun, vücuttaki antioksidan etkili bazı kimyasal maddelerin yetersizliği olduğunu ifade etti. İşte o besinler..

Soğan 
Özellikle kırmızı soğan güçlü bir sağlık koruyucusudur. Kansere karşı önemli bir koruma sağlayan antioksidan etkili quarcetin açısından en zengin besinlerden biridir. Soğanın enfeksiyonlardan koruma gücü de vardır.

Avokado 
Çok güçlü bir antioksidan olan glutatyonun en iyi kaynaklarından biridir. Yağ bakımından zengin olması bir kusur gibi görülse de aslında avokado yağının önemli bir kısmı tekli doymamış zararsız yağlardır.

Domates 
Yaşlıların bedensel ve zihinsel sağlığını korumada son derece etkili bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynağıdır. Likopen kanser riskini azaltır, damarlarınızı korur, cildinizi ve belleğinizi destekler.

Üzüm 
Özellikle çok güçlü antioksidanlar olan oligomerik poantosiyanidin'lerin güvenilir kaynağıdır. Üzümün kabuğu, içeriği ve çekirdeğinin ortalama 20 civarında değişik antioksidan madde ihtiva ettiği belirtilmektedir. Özellikle siyah üzümden yararlanın.

Brokoli, ayrıca C vitamini, betakaroten, glutatyon ve lutein gibi antioksidanlarla da tıka basa doludur.

Brokoli ve Brüksel lahanası 
İhtiva ettiği sulforafan ile anti-aging yiyecekleri arasındaki yerini üst sıralarda yaz aylarında da muhafaza etmektedir.

Antosiyanin bulunan diğer meyveler ise; Patlıcan böğürtlen üzüm kırmızı lahana mürdüm eriği pancar kırmızı turp.

Antosiyanin kırmızı-mor renkli sebze ve meyvelerde ayrıca tüm mor çiçeklerde sonbaharda görülen morumsu yapraklı ağaçlarda bulunan renk verici bir maddedir.

Çilek, Kiraz, vişne: Anyosiyanin içeren meyvelerdir.

Şeftali ve kayısı 
Potasyum deposu besinleridir. Ayrıca C vitamini ve çok sayıda flavonoid ihtiva eder, zengin lif ve betakaroten içerikleriyle çok yararlı yaz meyveleridir.

Erik 
Yüksek antioksidan kapasitesi yanında detoks yapıcı gücüyle de önemli bir anti-aging besindir.

Karpuz 
Hem likopen, hem de vitamin ve mineral açısından zengin, antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesidir.

Sizlerde bu bilgileri sevdiklerinizle paylaşabilir onların faydalanmasını sağlayabilirsiniz