Vücudunuz önceden sizi uyarıyor eğer sizde de bu belirtiler varsa şeker hastası olabilirsiniz

Şeker hastalığı son zamanlarda giderek artıyor. Vücut önceden şeker hastalığına karşı uyarıyor. Eğer sizde de bu belirtiler varsa dikkat edin! Siz de şeker hastası olabilirsiniz

Vücudunuz önceden sizi uyarıyor eğer sizde de bu belirtiler varsa şeker hastası olabilirsiniz
Yayınlanma Tarihi : 07 Şubat 2021 22:37

Şeker hastalığı son zamanlarda giderek yükseliyor. Dikkat edilmezse tüm vücudu esir alabilir. Giderek yaygınlaşan şeker hastalığının ise belirli başlı belirtiler var. Sizlerde bu belirtilere dikkat edin ve şeker hastalığına karşı önceden önleminizi alın. İşte bilmeniz gereken her şey. Şeker hastalığı unutmayın ihmale gelmez!

DİYABET NEDİR?

Diyabet;insülin yetmezliği veya eksiliği olarak da tanımlanabilir. Diyabet pankreas organının üretmiş olduğu insülin hormonunun yeterli düzeyde üretilememesi sonucu ortaya çıkar. Halk arasında şeker düşmesi veya yükselmesi olarak da bilinen kronik seyirli bir hastalıktır. Diyabet hastalarının teşhisi koyulduktan sonra yaşam tarzını kısmen değiştirmesi gerekebilir. Özellikle beslenme süreci çok dikkatli bir şekilde yürütülmelidir. Diyabet kapsamlı bir şekilde tedavi gerektirir. Bu nedenle de koordine olmak çok önemlidir.

DİYABET BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diyabet hastalığının uzun dönemde kendine özgü belirtileri vardır. Bu belirtiler şu şekildedir:

  • Aşırı susama
  • Çok sık idrara çıkma
  • Susuzluk hissi
  • Ayak tabanlarında ve ellerde yanma hissi
  • Ağız kuruluğu
  • Ağızda aseton kokusu
  • Halsizlik
  • Soğuk terleme
  • Aşırı yemek yeme isteği 

DİYABET HASTALIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Diyabet hastalığı tanısı koyulduktan sonra, diyabet eğitimlerine katılarak belirtileri azaltılabilir ve düzenli bir beslenme programı yapılabilir. Diyabetin beslenme ile çok yakından ilişkili olduğu bilim adamları tarafından çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Beslenme ve diyet programları yapılabilir. Bunlara ek olarak düzenli bir tedavi ve ilaç saatlerine uymak hastalığın olumlu bir şekilde devam etmesini sağlar. Hafif egzersizlerle program desteklenmeli bol yürüyüş yapılmalıdır. Su tüketimi artırılmalıdır. Şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınılmalı, taze mevsim sebze ve meyveleri tüketilmelidir. Deri ve cilt bakımı çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Diyabette yara bakımı da oldukça önemlidir. Bu nedenle ciltteki mevcut yaralar yakından gözlemlenmeli ve gerektiğinde hekime danışılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz. 

 

İlgili Haberler