Vücudunuzda bu yaşanırsa hemen doktora koşunuz. Meğer kötü hastalığa dönüyormuş

Uzmanlar son zamanlarda dikkat edilmeyen bir tehlike karşısında herkesi uyarıyor! Cilt kanseri tehlikesi giderek artarken en belirgin belirtisi ise ortaya çıktı..

Vücudunuzda bu yaşanırsa hemen doktora koşunuz. Meğer kötü hastalığa dönüyormuş
Yayınlanma Tarihi : 22 Nisan 2021 09:00

Bazen cildimizde çıkan şeyleri önemsemez doktora  gitmeyiz. İnternette dolaşan bilgilerle kurtulmaya çalışırız. Oysa bu son derece yanlış bir şeydir.

Vücudumuz bir çok hastalığa karşı aslında bizi önceden uyarmaktadır. Bu yüzden vücudumuz üzerindeki sinyallere dikkat etmemiz gerekir.

Son zamanlarda cilt kanseri vaka sayısı giderek artışa geçmiş bulunuyor. Bunun nedeni ise zamanında aslında fark etmemek.

Bu konu hakkında da bilgilendirici bir haber yayınlandı. Mynet cilt kanserine dikkat çekerek toplumu bilgilendirmeyi amaçlayan bir haber servis etti. Belki işinize yarayabilir

Mynet’te yer alan habere göre vücutta yer alan dış unsurlardan biri olarak göze çarpan ben, bazı durumlarda insan hayatını zora sokabiliyor. Uzmanlar, bazı benlerin takip edilmesi gerektiğini belirtiyor. Peki, hangi benlerin takip edilmesi gerekiyor?

İşte konu ile ilgili tüm detaylar…

Benler genellikle doğuştan olurlar. Ama sonradan da edinilebilir. Derinin renk yapan hücreleri vardır. Bunlar derinin rengini veren melanin adlı bir maddeyi salgılar. Bu madde bazı yerlerde yoğun olarak toplanır ve benleri oluşturur. Doğuştan ya da sonradan oluşabilir. Tetikleyen şeylerden bir tanesi güneştir, güneş bunların koyulaşmasına neden olabilir.

“KOYULAŞIYORSA TAKİP EDİLMESİ GEREKİR”

Bir ben, aniden büyüyorsa, bu büyüme gözle ya da dermatoskop adı verilen aletlerle saptanabilir. Bu benlerin değişimini, bilgisayar sistemleriyle takip edilmelidir. Yuvarlak bir ben şekilsiz bir hale geliyorsa, bu benin de takibi gerekir. Bu tip değişimler dikkate alınması gereken değişimlerden bir tanesidir. Aniden koyulaşan bir ben, takip edilmeye değer bir bendir. Dermatoskop yardımıyla periyodik zamanlarda izlemek gerekir. Kaşınma, yanma gibi şeyler bir bene eşlik ediyorsa, bu benin izlenmesi gerekmektedir.

KANSERE DE DÖNEBİLİYOR

Bir benin kansere dönüp dönmeyeceği önemlidir. Çünkü bazı benler, en habis cilt kanseri olan kanser türüne dönebilir. Bunu tetikleyen şeylerin başında, bir benin travmatize geçirmesi gelmektedir. En önemli travma güneştir. Örneğin, sutyen tokasının altına gelen kısım, avuç içi ve ayak tabanları en fazla travmaya uğrayan kısımlardır. Burada oluşan benler daha riskli olmaktadır. Güneş ışınları, benin melanin hücrelerindeki DNA tipini bozar ve bu bozulma benin kansere dönmesini kolaylaştırmaktadır. O yüzden beni olan kişilerin güneşle çok mesafeli olmaları gerekmektedir.

Kaynak: MYNET

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.