Vücut Direncini Artıran 6 Bitki Çayı.. Sağlığınızı bu çaylarla koruyabilirsiniz

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte düşen nem oranları ve burunlardaki kuruluk vücudun kendisini korumasına karşı çeşitli bozulmalara yol açtığına dikkat çeken Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy uyardı..

Vücut Direncini Artıran 6 Bitki Çayı.. Sağlığınızı bu çaylarla koruyabilirsiniz
Yayınlanma Tarihi : 30 Kasım 2020 00:20

‘’Soğuk havalarda insanlardaki bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Hal böyle olunca da virüs kolay bir şekilde insan vücuduna yerleşmesiyle soğuk algınlığın neden olur.

Havaların aynı zamanda soğuk ve kuru olmasının yanında bireysel anlamdaki sebeplerde soğuk algınlığının önünü açabilir. Buralardaki en temel problemler ise yetersiz beslenilmesi, stres ve sigara da tetikleyici hale geçer.’’ dedi.

Bağışıklık sisteminin zayıflamış olduğu mevsimsel dönemler içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve besinleri almasıyla sağlığına kavuşturacak doğal konumda olan bitkisel çayları şu şekilde belirtti:

Zencefilli Çay

Öksürük, astım, bronşit, ses kısıklığı ve hazımsızlığa karşı etkili olan zencefilli çay, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Ekinezyalı Çay

Koni çiçeği de adı verilen ekinezyalı çay, ısırgan, limon otu ve nane çeşitleriyle birlikte tüketilmesi halinde etkisinde artış görülecektir. Soğuk algınlığına karşı etkili olduğu gibi, nezle semptomlarının da şiddetinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Aday Çayı

Kış aylarının vazgeçilmeyecek niteliğe sahip ada çayı, soğuk algınlığından korunmak adına önemli bir bitkidir. Ağız, bademcik ve boğazlardaki rahatsızlıkları giderilmesi için gargara yapılarak tüketilebilir. Hazmı kolaylaştırırken, bağırsak hazlarının da gidermesinde etkilidir.

Ihlamur Çayı

İçermiş olduğu saponin sebebiyle ıhlamur boğazlarda yumuşatma ve balgam söktürücü etki göstermektedir. Nezle ve gribin çabucak atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Sinirsel açıdan sıkıntı durumlarında ise gidermekte etkili olur.

Kuşburnu Çayı

Doğal bir şekilde tüketilecek olan kuşburnu C vitamin açısından önemli bir kaynaktır. Diğer yandan A ve B vitaminleri bakımından da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde destek sağlar. Nezle ile grip gibi rahatsızlıklardan ise korunmaya karşı etkilidir.

Böğürtlen Çayı

C vitamini, minareller ve organik asitler açısından önemli zengin bir besin kaynağı olan böğürtlen çayı, ağız ve boğazda oluşan sorunların giderilmesinde etkili olur. İdrar söktürmede faydalı olurken, ishal durumlarına karşı da koruyucu kalkan görevidir.

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, ‘’Hastalığa yakalanmadan önleyici etkisi bulunan keyifle tüketimi yapılacak adı geçen çaylar, sizlerin daha rahat bir kış geçirmeniz için yardımcı bir rol üstlenecektir. Kendi yöntemlerinizle evinizde hazırlayabileceğiniz gibi, hazır karışım olarak da tüketebilirsiniz. Her aktarda adı geçen çayların temin edilmesi mümkündür’’ ifadeleri ile sözlerini bitirdi. 

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz!

ULUSALPOST.

Fotoğraf : İHA

İlgili Haberler