Vücut direncinizi artırmak için bu yiyeceklerin gücünden yararlanın! Her biri ayrı şifacı..

Vücut direncinizi artırmak için bu yiyeceklerin gücünden yararlanın! Her biri ayrı şifacı..

Kış geliyor gripten korunmak ve bağışıklığımızı dinç tutmak için bu besinleri tüketmeye ekstra özen gösterelim.

Meteoroloji bu hafta itibarıyla havaların soğuyacağı uyarısında bulunmuştu ve sabah saatlerinde kar Tekirdağ tarafından ülkemize giriş yaptı. Kışın sert yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde kendimize daha çok dikkat etmeli ve bağışıklığımızı daha dinç tutmalıyız ki açıklanan koronavirüs vakaları içinde bizim ve sevdiklerimizin de ismi olmasın. Bu kışı grip olmadan atlatmak isteyenler için tüketebilecekleri besinleri sıraladık.

Grip her yıl değişime uğruyor

Geçirdiğimiz grip enfeksiyonları her yıl değişime uğruyor farklı virüs tipleriyle bizi yakalıyor. Güçlü bir bağışıklık demek insan vücudunun hastalıklara karşı meydan okuması demek. Tabi bunun için de yediğimiz- içtiğimiz her şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Gripten korunmak sadece kendimizi değil ailemizi, sevdiklerimizi hatta toplum sağlığını korumak demektir. Çünkü grip en hızla yayılan hastalıklardan bir tanesidir. 

Vücudun ısınmak için harcadığı enerji bağışıklığı düşürüyor

Vücudumuz kışın kendini ısıtabilmek için daha fazla enerji harcar. Sağlıklı beslenmeyen kişiler bu enerji kaybından daha fazla etkilenir ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir. Vücudu dinç tutmak için yenilen her yiyeceğin önemi vardır elbette ancak bazıları çok daha etkilidir.

İşte o tüketebileceğiniz besinler:

Beyaz Çay, Yeşil Çay ve Adaçayı: Çayı toplum olarak çok tüketiyor olsak da beyaz-yeşil ve adaçaya karşı biraz ön yargılı olduğumuz doğru. Ancak güçlü antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliğine sahip.

Soğan ve Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak bilinen bu besinler kokması sebebiyle çoğu kişi tüketmekten kaçınıyor. Vücudun direncini artıran bu iki besin sizi hastalıklardan koruyor.

Maydanoz: Beta vitamini alabilmek için eczanelerde satılan kutulu ilaçlara yöneldik ama yanıbaşımızda duran maydanozu fark etmedik. Maydanoz günlük C vitamini ihtiyacımızın üçte biri ile beta-karoten ihtiyacımızın %10'unu karşılar. Bu sebeple günde 10 dal maydanoz tüketmeye özen gösterin.

Balık: Güçlü bir Omega-3 kaynağı olan balık, bağışıklığı güçlendirir. Haftada en az bir kere özellikle de mevsiminde balık tüketmeye özen gösterin.

Kuruyemiş: Fındık, ceviz, badem üçlüsünün karşı koyamayacağı hastalık direnç gösteremeyeceği virüs yok. Günlük 1 avuç mutlaka tüketin.

Nar: Temizlemesi oldukça zahmetli olan narı tüketmekten kaçınırız. İçeriğinde bulundurduğu bileşikler sayesinde bağışıklık sistemimizi daha güçlü hale getirir. Bu sebeple tüketilmeli hatta içindeki beyaz kısımları ile yenilmelidir.

Kivi: Tam bir C vitamini deposu olan kivi, öksürükten astıma, nefes darlığına kadar çoğu derdin devası

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz