Vücutta Çatlaklar Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlaklar kadınlarda genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkar çünkü cilt bu dönemde çok gerilir.

Vücutta Çatlaklar Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2020 09:37

Çatlak oluşumunu destekleyen diğer durumlar ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler, çok çabuk kilo alımı ve kortikosteroid alan kişilerde ve görülür. Bu tür ilaçlar cilde sıkılık ve destek veren kolajen miktarını azalttığı için çatlak oluşumuna sebep olur.

Çatlaklar, cildin çok hızlı bir şekilde gerilmesi sonucunda ortaya çıkar.

Ulusalpost'un haberine göre : Çatlakları gidermek için ciltte pul pul dökülme ve iyi bir hidrasyon temelinde yapılan ev yapımı tedavi yöntemlerine başvurabilir ya da lazer, mikroiğne gibi estetik tedavilerine başvurabilirsiniz.

Öncelikle hangi tedavinin size en uygun olduğunu bulmak için, çatlakların rengini belirlemeniz gerekir. 

- Kırmızı çizgilerden oluşan çatlaklar, kan kılcal damarlarının yırtılmasından dolayı bu rengi gösterir ve rejenerasyon kapasitesi çok yüksek olduğundan kolayca tedavi edilebilir. 

- Mor çizgiler orta bir aşamadadır. Ancak yine de çözülmesi kolaydır. 

- Beyaz çizgiler ise ciltte oluşan basit bir yara izi gibi algılansa bile artık uygun kan kaynağını bulamazlar. Bu da cildin bu noktada yenilenme yeteneğinin çok daha az olduğunu gösterir.

1. Kırmızı Renkli Çatlaklar

Kırmızı çizgiler yeni ve çözülmesi kolaydır. Bu durumda yapılabilecek şey, cildi bolca nemlendirmek, iyileştirici ürünlere yatırım yapmaktır. Yoğun kaşıntıya neden olsalar bile, çatlakları ağırlaştırabileceği için cildinizi kaşımamalısınız.

Kırmızı renkli çatlaklar, henüz fibroz sürecinden geçmedikleri için, hidrasyon ve sağlıklı alışkanlıklar yoluyla ortadan kaldırılması kolaydır. Bununla birlikte, bazı kişiler, çatlakların ortadan kaldırılmasını hızlandırmak için dermatolog tarafından belirtilen kozmetik tedavileri uygulamayı da seçebilir.

Kırmızı çatlaklar henüz yeni oluşmaya başlamıştır ve genellikle cilt çok fazla gerildiğinde ortaya çıkar. Örneğin hamilelik, hızla kilo alımı veya kas kütlesi kazanımı gibi sebeplerden dolayı oluşur. En yoğun olarak göbek, sırt, omuz, kol, kalça ve uyluklarda görülür.

Kırmızı Renkli Çatlakların Tedavisi

Kırmızı çatlaklarla mücadelede cildi çok iyi nemlendirmek gerekir. Bu nedenle dermatologlar tarafından önerilen, çatlaklara karşı nemlendirici krem kullanılmalıdır. Örneğin retinoik asit veya glikolik asit içeren nemlendirici kremler kullanılabilir.

Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra gün içerisinde bol su tüketimi ile vücudun hidrasyonunun sağlanması da önemlidir. Bu sayede kırmızı çatlakların oluşmasına neden olabilecek cildin elastikiyet kaybını ve sıkılığını önlemek mümkündür.

Kozmetik ürünler haricinde, kırmızı çatlakların giderilmesine yönelik estetik tedaviler, dermatolog tarafından çatlakların bulunduğu bölgelere ve kişinin cilt hassasiyetine göre belirlenmelidir.

2. Mor Renkli Çatlaklar 

Mor çizgileri ortadan kaldırmak için aşağıdaki yollar belirtilmiştir:

- Cildinize Peeling Yapın: Kozmetik mağazalarında ve eczanelerde bulunan bitkisel ürünler veya peeling kremlerini haftada 2 defaya kadar banyo sırasında, 3 ila 5 dakika boyunca çatlak görülen bölgeye masaj yaparak kullanabilirsiniz. 

- Çatlak görülen bölgede bir dermatolog tarafından reçete edilen iyi bir çatlak kremi kullanın ve tüm ürün cilt tarafından emilene kadar parmak uçlarınızla tüm çatlaklara masaj yaparak uygulayın. Bu masaj, çatlaklar gidene kadar günlük olarak yapılmalıdır. Tedaviden sonra, yeni çatlakların oluşmasını önlemek için cildi iyice nemlendirmelisiniz.

- Son olarak, kuşburnu yağı, çatlakları ve yara izlerini gizlemek için cildi yumuşatmaya ve aydınlatmaya yardımcı olan bir başka mükemmel seçenektir.

3. Beyaz Renkli Çatlaklar 

Beyaz çatlakları ortadan kaldırmak için ideal olan cilde peeling yapmak ve cildi çok iyi nemlendirmektir. Yine de aşağıdaki gibi daha gelişmiş estetik tedavilere başvurmak gerekebilir:

- Dermatolog veya fizyoterapist tarafından uygulanan retinoik asit ile cildi soyma.

- Cildi yenileyerek beyaz çizgileri tamamen ortadan kaldıran CO2 lazer veya darbeli ışık tedavisi.

- Kolajen ve elastin oluşumunu sağlamak için 2 mm'den daha kalın iğneli dermarol katkısı. Bu yöntem yeni bir sıkı cilt tabakası oluşturur. Bu tedavi sadece estetik konusunda uzmanlaşmış bir dermatolog veya fizyoterapist ile yapılmalıdır.

- Dermabrazyon: Cildin en yüzeysel katmanlarının çıkarıldığı ve çatlağın daha homojen hale getirildiği bir tür mekanik pul pul dökme yöntemidir.

- İntradermoterapi: Çeşitli kimyasal maddelerin, çatlakların tüm uzunluğu boyunca enjeksiyonlar yoluyla uygulanması, görünümlerinin iyileştirilmesi ve boyutlarının küçültülmesi işlemidir.

- Galvanoterapi: Elektriksel uyarılar yoluyla, kolajen ve elastin oluşumunu kolaylaştıran belirli kimyasal maddelerin daha derin nüfuz etmesini destekleyen bir galvanik akım cihazının kullanılmasıyla gerçekleştirilen tedavi yoludur.

Bu tedaviler yerel kan dolaşımını uyararak ciltte bulunan kollajen ve elastin hücrelerinin oluşumunu destekler. Boyutu küçültmeyi ve çatlakları fark edilemeyecek kadar daraltmayı başarır.

Yeni Çatlakların Oluşumu Nasıl Önlenir?

Hızlı kilo alımından kaçınmak ve cildinizi nemli tutmak ciltte çatlakların oluşmasını önlemenin en iyi yoludur. Her 10 hamile kadından yaklaşık 8'inde çatlaklar oluşur ve hepsi kendiliğinden kaybolmaz. Ancak bir kadın hamilelik sırasında çok hızlı kilo almadığında ve cildine günlük krem ve yağ sürmeye özen gösterdiğinde, çatlak oluşma riski daha azdır.

Çatlak kremleri en çok kırmızı veya mor olan yeni çatlaklarda etkilidir. Bu durumda, kremin Q10 içermesi veya tensör etkisi olması gerekir. Krem banyodan sonra her gün, çatlakların görüldüğü bölgeye bir masajla sürülmeli ve bu işlem günde birkaç kez tekrar edilmelidir.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.