Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır

Günümüzde internete ilgi arttıkça akıllara en sık gelen sorulardan biri de Web Sitesi Nasıl Yapılır sorusu oldu.

Bir çok insanın bir şekilde internet âleminde bulunma isteği bu sorunun cevabının verilmesini de kaçınılmaz hale getirdi. Peki nedir web sitesi ilk olarak bu sorunun cevabını verelim. Web sitesi sizin internet aleminde ki alanınızdır.

Bir firmaya ya da bir kişiye ait olarak web sitesi oluşturup çok geniş kitlelerle bilgileriniz paylaşabilirsiniz yada pazarlamanızı yapabilirsiniz. Web siteleriyle insanlara ulaşmak diğer televizyon, radyo gibi medya araçlarından daha kolaydır. İnsanlar sizi ya da firmanızı web siteniz sayesinde daha iyi tanıma imkanı bulur. Bir nevi web siteniz sizin internet aleminde ki kimliğiniz. Web siteniz sayesinde insanlar da güzel ya da çirkin bir intiba oluşmasını sağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz olumlu izlenimler sayesinde insanların dikkatini çekebilir ve daha fazla kullanıcıyı web sitenize çekerek ilgi odağı haline gelebilirsiniz. Peki bunu nasıl başarabilirsiniz yani kullanıcıları web sitenize çekerek nasıl ilgi alanı olursunuz. Bu sorunun cevabı ise öncelikle web sitenizin tasarımından geçiyor. Çünkü insanların sizin web sitenize girdiğinde ilk karşılaştığı şey web sitenizin içeriğinden çok web sitenizin tasarımıdır.

Web sitenizin tasarımı ne kadar özgün, diğerlerinden farklı ve dikkat çekici olursa o kadar ilgi çekersiniz. Web sitenizin tasarımı sayesinde insanlar da hoş bir etki bırakıp saygınlığınızı arttırabilirsiniz. Çünkü insanlar bir bilgi duyduğunda ilk bakacağı ve bilgi edineceği yer web sitenizdir. Ve web siteniz kullanıcılar tatmin etmeli ki kullanıcılar web sitenizi anında kapatıp çıkmasın. Web siteniz de gezme ihtiyacı hissetsin, merak etsin. Hatta başka kullanıcılara da web sitenizi tavsiye etsin ki web siteniz çok daha geniş kitlelere ulaşabilsin. Siz de bilirsiniz ki insandan insana reklam daima en iyi kullanıcı potansiyelini elinizde tutmanız demektir.

hokkaweb7

Peki web sitenizin tasarımı nasıl olmalı? İlk kural web sitenizin amacına hizmet eden bir tasarımı oluşturmaktan geçiyor. Web sitenizin amacı ne ise web tasarım da buna hizmet etmeli uyumlu olmalı. Eğer internet sitenizin tasarımı ile amacı uyumsuz olursa bu kullanıcıların tepkisini çekecek ve web siteniz amacına ulaşamayacaktır.

Diğer bir kural ise web sitenizin tasarımıyla vermek istediğiniz mesajın açık ve net olması. Karma karışık ve anlaşılmaz olan web tasarımı kullanıcıların web sitenize ulaşsalar bile hiçbir şey anlamadan web sitenizi kapatmasına sebep olacaktır. Bunca emek vererek oluşturduğunuz tasarımınızın böyle bir sonuçla karşılaşmasını istemezsiniz sanırım. Ayrıca web site tasarımınızın estetik açıdan da göze hitap etmesi çok önemli.

Renklerin uyumunu, yazıların stilini, büyüklüğünü, görsel öğeleri öyle bir dizayn etmelisiniz ki web siteniz kullanıcıların dikkatini çekmeli ve web sitenizin farklı olduğunu düşündürtmelisiniz. Tabii sırf görsel olarak dikkat çekmek için konuyla ilgili olan alakalı alakasız her şeyi web sitenize yüklemenizde tepki çekecektir. 

Bu sefer kullanıcı hangi bilginin işine yarayıp hangi bilginin işine yaramadığını ayırt etmekte zorlanacak ve bu da web siteniz için eksi puan olarak geri dönecektir. Eğer tüm bu önerilerimizi dikkate alarak web tasarım fiyatları ile uygun bir web sitenizin başarısız olması gibi bir ihtimal oldukça düşecektir. Tüm bu özelliklere sahip web sitenizle beraber geniş kitlelere ulaşabilecek, firmanız ya da kendiniz ile ilgili bilgileri insanlara ulaştırabilecek, kullanıcılara bilgi sunabilecek ve bir çok kullanıcının dikkatini çekerek web sitenizin ilgi odağı olmasını sağlayarak web sitenizin amacına ulaşmasını kolaylaştırmış olacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.