Whatsapp Kullananlara Korkutan Uyarı! Bu Hatayı Yaparsanız Telefonunuzun Kontrolü Dolandırıcıların Eline Geçiyor...

Whatsapp Kullananlara Korkutan Uyarı! Bu Hatayı Yaparsanız Telefonunuzun Kontrolü Dolandırıcıların Eline Geçiyor...

Whatsapp kullananlar kesinlikle dikkat etmeli! Öyle bir dolandırıcılık yöntemi ki kimse anlamıyor. Whatsapp hakkında büyük uyarı geldi, herkes temkinli olsun. Bu hatayı yaparsanız telefonunuz başkalarının eline geçebilir...

Whatsapp kullanıcılarına bir kötü haber daha geldi. Bu dolandırıcılık vakasına karşı iki katı tedbirli olmak gerekiyor. Gerçeğinden hiçbir farkı yok, herkes temkinli olsun! 

Virüs programlarını araştıran Lukas Stefanko whatsapp üzerinden yayılan bu kötü amaçlı yazılımı fark eden ilk isim oldu. Stefanko'nun belirttiği üzere dolandırıcılar bu yöntemle telefon kontrolünü ele geçirebiliyor. Herkesi çok korkutan gelişmeye göre whatsapp üzerinden yayılan bu virüs nedeniyle pek çok kullanıcı mağdur olabilir. Telefonda kayıtlı banka kartı bilgileri gibi durumlara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle whatsapp üzerinden devam eden dolandırıcılık örnekleri her gün karşımıza çıkıyor. Bunlardan korunmak adına ise dikkatli davranmak gerekiyor. 

Sizin adınıza tanıdıklarınıza mesaj atıyorlar

Kötü amaçlı bir yazılım keşfeden Lukas Stefanko'nun twitter hesabında belirttiğine göre kullanıcılar kendilerine gönderilen linke basarak herhangi bir uygulama ya da dosya indirme işlemi yapmamalı. 

Stefanko'nun belirttiğine göre bu yazılım whatsapp üzerinden kullanıcıya mesaj gönderiyor. Gönderilen mesajda ise google store uygulamasına benzeyen bir ikon bulunduruyor. Link açıldığında ise whastapptan gelen mesajlara otomatik olarak bu linki yollamaya başlıyor. Yani rehberinizdeki herkese erişmiş olarak onları da büyük tehlikeye sokuyor. 

Stafenko'nun belirttiğine göre bu uygulama whatsappta bulunan mesaj bildirimlerinin olduğu bölümü kontrol etmekte. Linke tıklayan kurban konumundaki kişi telefonu ile diğer whatsapp telefonlarına mesaj yayılıyor. 

Çok benziyor

Atılan mesaj ise bir indirme bildirimi. Google store'a çok benzeyen bir uygulama geliştiren dolandırıcılar kişilere indirme linki yolluyorlar. Bu yollanan bildirimle birlikte indirme işlemini de gerçekleştiren kişiler maalesef kurban oluyor. Telefonlarının kontrolü başkalarının eline geçen kurbanın bir de rehberindeki herkese aynı mesaj gönderiliyor. Bu şekilde büyük bir hızla yayılan virüs pek çok kişinin özel yaşantısı, banka hesapları ya da sosyal medya hesaplarını tehdit ediyor. Bu nedenle bu tarz linkler, indirim bildirimi yapan kişileri ilk olarak telefon ile aramak ya da mesaj atarak teyit etmek gerekiyor ancak yine en güvenilir yöntem kişinin sesinden bu onayı almaktır. .