WhatsApp Yönetimi Verilerini Paylaşmayan Kullanıcılara Nasıl Bir Yaptırım Uygulayacak?

WhatsApp Yönetimi Verilerini Paylaşmayan Kullanıcılara Nasıl Bir Yaptırım Uygulayacak?

WhatsApp yönetimi veri paylaşmak istemeyen kullanıcılarına yeni bir yaptırım ile geliyor. Kullanım koşullarını yeniden düzenlemeye hazırlanan WhatsApp, verilerini...

WhatsApp yönetimi veri paylaşmak istemeyen kullanıcılarına yeni bir yaptırım ile geliyor. Kullanım koşullarını yeniden düzenlemeye hazırlanan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmaya izin vermeyen kullanıcılara yasak getirecek!

Haftalardır tartışılan WhatsApp yaptırımlarına bir yenisi daha ekleniyor...

WhatsApp, veri paylaşım kuralları ile ilgili bir değişikliğe gidiyor. Bu değişikllik sonrasında neler mi değişecek?

WhatsApp yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre;

  • Eğer verilerinizi Facebook ile paylaşmaya yani Facook'un kullanımına açmazsanız WhatsApp, sizi engellemeye hazırlanıyor. Bu da WhatsApp'ı kullanamamanız anlamına geliyor.
  • Yetkili Facebook ve WhatsApp'ın kullanıcıların yazışmalarını okuyamadığını ısrarla belirtiyor. Asıl amacın gelecekte büyük şirketlere Hosting (barındırma) hizmeti sunmaya hazırlandığını bunun için böyle bir değişikliğe gittiklerini açıklıyor.
  • Yetkili, gelecekte şirketlerin müşterileri ile WhatsApp üzerinden yazışma sağlayabileceğini, sorulara yanıt verebileceğini ve fatura vb. kayıtları güvenle gönderebileceğini ifade ediyor

Karar 8 Şubat'ta

Kullanıcı Verilerini Koruma Kurulu'nun, Salı günü başlatmış olduğu soruşturma neticesini 8 Şubat'a kadar gelişmeleri takip ettikten sonrasında açıklaması bekleniyor. Gelişmeler sonucunda 8 Şubat'ta tekrar bir araya gelecek olan kurul üyeleri kararını verecek.

Rekabet kurulu ise, WhatsApp'ın dayattığı bu sözleşme ile ilgili özellikle 6.ve 9. maddeye dikkat çekiyor. 6. Maddenin 2. fıkrasında yer alan metinde; " özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır" ifadesi yer alıyor.

Soruşturma neticesinde WhatsApp'ın bu kuralı ihlal ettiğine dair bir veri elde edilirse şirkete Türkiye'den elde ettiği gelirin yıllık gayri safi gelirin %10'una kadar para cezası kesilebilecek. Daha öncesinde Kullanıcı Verilerini Koruma Kurulu'nun, benzer bir cezayı Facebook'a kestiği ise biliniyor..