Whatsapp’a Bir Özellik Daha Yüklendi! Kullanıcıları Kaçmasın Diye…

Whatsapp’a Bir Özellik Daha Yüklendi! Kullanıcıları Kaçmasın Diye…

Whatsapp ardı ardına açıklamalar yapsa da artık çoğu kullanıcısını kaybetti. Bugüne kadar çok yaygın kullanılan whatsapp bakın hangi hamleyi yaparak kullanıcılarını elinde tutmaya çalıştı? Artık bu da mümkün olacak, isteyen istediği gibi gizleyecek…

Tartışmalı çevrimiçi mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan herkesi şaşırtan bir hamle daha geldi. Uzun zamandır Google Beta kullananlar için güncelleme getirmeyen Whatsapp, bakın hangi özelliği kullanıcılara kavuşturdu?

Whatsapp sözleşmesinden sonra epey bir kullanıcı Telegram’a göç etmişti. Telegram ise bir patlama yaşamış ancak sosyal medya üzerinden de çevrimiçi iletişim kurmaya yarayan uygulamaların güvenilirliği sorgulanmıştı. Epey bir tartışma yaratan durum karşısında ise aslında söz konusu verilerin zaten bugüne kadar havalarda uçuştuğu da anlaşılmış oldu. Ancak çoğu kullanıcı artık whatsappa olan güvenini kaybettiği için, sözleşmeye imza atmadan uygulamayı telefonundan sonsuza kadar kaldırdı. Elon Musk Signal’i önerse bile kullanıcılar Telegramı tercih etti.

Whatsapptan ise son bir hamle daha geldi. Uzun süredir güncelleme getirmeyi ihmal ettiği Google Play Beta uygulamasından yararlanarak indirilen whatsappa yeni bir özellik getirdi. Artık bu kullanıcılar da Android ve iOs kullanıcıları gibi video yollamadan önce video sesini kapatarak karşı tarafa sessiz videolar gönderebilecekler.

Daha az internet harcıyor

Sesi kapatma küçük bir yenilik gibi görünüyor olabilir ancak aslında oldukça kullanışlı. Bu sayede aslında karşı tarafa ses dosyasını yollamıyor olacaksınız ve dosyanın yükü hafiflemiş olacak. Bu sayede de eğer o an mobil veri kullanıyorsanız internetinizden daha az harcamış olacaksınız. Karşı taraf da tabi ki de indirirken çok daha az bir internet harcamış olacak.

Özelleştirme deyip geçmeyin

Tek faydası da bu değil elbette. Videolarda aslında karşı tarafa daha az özel hayata müdahil olacakları veriler yollayabiliyoruz. Yani videoda arkadan gelebilecek bir anne, baba ya da arkadaş veyahut da videoyu çeken sizin sesiniz olmayacak. Bu sayede duyulması istenmeyen sözler hem karşı tarafa gimeyecek ham de video yollamak istediğiniz kişilere “ama burada sesim şöyle çıkmış” ya da “bu kısımda istemediğim bir görüntü var kırpana kadar hiç göndermem” gibi sıkıntılar yaşamadan çok hızlı bir şekilde videoyu montajlama fırsatı sunuyor. Yapılan araştırmalara göre, işlemler ne kadar kısalırsa işi o uygulama üzerinden yapmayı o kadar kabul ediyoruz. Bu nedenle daha hızlı imkanlar uygulamaları daha kullanılabilir ve tercih edilir kılıyor.

İlgili Haberler