Yabani Hardal Otu Nasıl Tüketilmeli? İşte Yabani Hardal Otunun İnanılmaz Faydaları ve bilinmeyen tarifi

Bir çoğumuzun belki de daha önce duymadığı yabani hardal otuna dair her şey haberimizin detayında.. İşte yabani hardal otunun vücudumuza muhteşem faydaları..

Yabani Hardal Otu Nasıl Tüketilmeli? İşte Yabani Hardal Otunun İnanılmaz Faydaları ve bilinmeyen tarifi
Yayınlanma Tarihi : 15 Aralık 2020 02:45

Bitkinin Tanımı: Bitki tek yıllık olup, 30-60 cm boylanabilir. Gövde genellikle tüylü ve dallı, nadiren de çıplak ve dalsızdır. Yuvarlak gövdenin içi genç dönemde dolu, daha sonra boştur. Çim yaprakları ters kalp formunda, saplı ve uç kısmı içeri çöküktür.

Bitkinin alt yaprakları parçalıdır ve yaprağın ucuna doğru yaprak parçaları büyür. En büyük parça yaprağın en ucundadır. Üst yapraklar yumurta formunda kısa saplı veya sapsızdır. Alt ve üst yaprakların kenarları düzensiz dişlidir. Çiçekleri sarı renkte ve salkım şeklindedir. Çanak yaprakları düzdür ve haç şeklinde dizilmiştir. Bitki hazirandan sonbahara kadar çiçek açar. Kapsül boğumları belirgin değildir. Bir kapsülde yaklaşık 20 tohum bulunur. Tohumlar olgunlaşınca kapsüller aşağıdan yukarıya doğru açılır.

Tohumlar 1.2-1.5 mm çapında küremsi formdadır. Kahverengiden siya-ha kadar değişen renkte olup yüzeyi düz ve mattır. Funiculus küçük, beyaz, genellikle kay-bolmuş haldedir. Bir bitki ortalama 1200 tohum verir. Tohumla ürer.

Çevre istekleri: Besin maddesince zengin, bazik karekter gösteren, ağır olmayan, havalanması iyi humuslu toprakları sever.

Toplama Zamanı: Genç devrede (sapa kalkmadan önce (rozet devresinde)) ve çiçeklenme öncesi.

Bitkinin içeriği:

Tohumları yüzde 30 oranında yağ ve protein içerir. Yaprak ve tohumlarında myrosin, alylhardal yağı içerisinde glikozid bulunur.

Çiçeklerinde bol miktarda bal özü vardır. Yabani hardalın tohum ve yaprakları hardal yağından başka sinigrin glikozidi de içerir. Hardal tohumları antitiroid madde 1.5-vinil-2 tiooksazolidan (8-10 gr/1 kg tohumda) içerir. Ayrıca bünyesinde bulunan allilizotiyanat kuvvetli antimikrobiyal olması nedeniyle eczacılıkta kullanılmaktadır.

Kullanılma Şekilleri ve Faydaları:

Hardal tohumları halk sağlığında romatizma tedavisinde kullanılır. Ayrıca tohumlarından acılı baharat yapılır. Yine tohum ve yapraklarından hardal yağı elde edilir. Öğütülmüş hardal da bulunan uçucu yağ, mikroorganizma çoğalmasını ve fermantasyonunu önleyerek üzüm şırası ve diğer meyve sularının uzun süre kullanılmasını sağlamaktadır. 

Bu Siteden ulusalpost.com aktif link verilmeden alıntı yapılamaz