Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalı? Cildi yağlardan arındıran kusursuz tarif

İlk olarak cilt tipinizi belirlemelisiniz. Dışarıdan bakıldığı zaman yağlı cilt üzerinde grimsi bir renk tonu ile siyah noktalar görebilirsiniz. Dilerseniz cilt tipinizi evde de test yaparak belirleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalı? Cildi yağlardan arındıran kusursuz tarif
Yayınlanma Tarihi : 09 Aralık 2020 12:55

İlk olarak cilt tipinizi belirlemelisiniz. Dışarıdan bakıldığı zaman yağlı cilt üzerinde grimsi bir renk tonu ile siyah noktalar görebilirsiniz. Ek olarak yağlı ciltler bir parlaklığa sahiptir ve iltihaplanma gibi cilt sorunlarına da oldukça yatkındır.

Dilerseniz cilt tipinizi evde de test yaparak belirleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak cildinizi temizlemeli ve kesinlikle krem uygulaması yapmamalısınız. 2 saat sonrasında kuru bir peçete ile cildinizi silmelisiniz. Eğer peçete üzerinde yağlı lekeler görünüyorsa cilt tipiniz yapısı bakımında yağlıdır. Genellikle ergenlik dönemlerinde görülen yağlı cilt tipleri anne ya da babadan genetik bir özellik olarak da geçebilir.

Özellikle yağlı ciltlerin doğru bakıma ihtiyaçları vardır.

Yağlı Ciltlerin Temizliği

İlk olarak bir cilt temizleyici kullanmalısınız. Genellikle ergenlik döneminde kızlar ciltteki parlaklığı fondöten ile kapatırlar ancak bu yanlış bir harekettir. Çünkü fondöten kullanımı ciltteki gözenekleri tıkar. Yanlış temizlik ise ciltte iltihaplanmaya neden olur. En yaygın kullanılan cilt temizleme ürünleri; köpükler ve jellerdir. Ne olursa olsun sülfat bileşimleri oldukça önemli bir detaydır.

Yağlı ciltlerde kullanılacak olan cilt temizleyicilerinin pH’ın nötr ya da hafif asidik olması önemli bir detaydır. Cildinizi kesinlikle sabunla yıkamamalısınız. En büyük lüksünüz bu konuda duş jelleri olabilir. Bunun nedeni ise sabun ve duş jelleri alkalindir. Bu özellikleri nedeniyle alerjik reaksiyona neden olabilirler.

Yağlı ciltlerdeki sorunları düzenleyecek ve kurutacak özel bileşenlere sahip ürünlerin kullanılması kesinlikle önemlidir.

Yağlı Ciltlerin Yaz Bakımı

Cildinizi ılık ve sıcak su ile yıkamamalısınız. Yıkamanız halinde yağ bezlerinin üretimi artacak ve cilt daha hızlı yağlanacaktır. Cildinizi yıkamak için yağ içeriğini düşüren uçucu yağ özelliklerine sahip ürünler kullanmanız en ideal çözüm olacaktır.

Yaz döneminde her zaman daha az makyaj tercih edilir. Bu nedenle de hidrofilik yağlar ile makyaj temizleme idealdir. Bu ürünün kullanımından sonra ise cildinizi yıkamalısınız.

Yağlı ciltler kural olarak günde 2 defa yüzlerini yıkamalıdır. Ancak yaz döneminde bu sayı ihtiyaçlara göre arttırılabilir.

Tonikler, Fırçalar

Yağlı ciltleri kurutmaya çalışmak kızlar arasında yağ bezlerinin hacmini azaltacağını düşünüyorlar. Ancak maalesef bu hiç de doğru değil. Tam aksine deri kuruduğu zaman daha fazla salgı üretmeye başlayarak dehidrasyona neden olur.

Diğer yapılan hatalardan biri de makyaj fırçalarının sıklıkla kullanılmasıdır. Bu tür ürünlerin kullanımı ciltte travmaya neden olabilmektedir.

Kuralların ihlal edilmesi ve yasaklanan ürünlerin yağlı ciltlerde kullanılması, durumu kötüleştirecektir.

Nemlendirici Kremler

Cilt ne kadar yağlı olursa olsun hidrasyon da gerektirir. Serumlar, maskeler ve kremler kullanılabilir. Ergen ve genç ciltlerin kendini temizleme özellikleri oldukça iyidir. Bu nedenle 25 yaş ve üstü için kullanımlar idealdir. En son olarak da göz çevresi için bir krem uygulanması iyi olacaktır.

Yağlı Ciltlerin Kış Bakımı

Kış dönemindeki cilt bakımı yaz döneminden çok da farklı değildir. En büyük ve tek fark çevresel faktörlerdir. Ani sıcaklık dalgalanmaları ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olur. Böyle bir dönemde cilde zarar verebilecekleri için cilt kurutan ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksine nemlendiriciler kullanılabilir. En iyi tercih ise az miktarda yağ içeriğine sahip kremlerdir.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler