Yağsız kızartıcılardan daha fazla verim almak için bu püf noktalarını uygulayabilirsiniz

Yağsız kızartıcılardan daha fazla verim almak için bu püf noktalarını uygulayabilirsiniz

Son dönemlerde epey kullanışlı bir alet olarak öne çıkan yağsız kızartıcıları kullanmak için püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. İşte air fyer olarak da adlandırılabilecek bu ürünleri kullanmanın kolaylaştırıcı yolları...

Yağsız kızartıcılar son dönemlerde epey meşhur oldu. Özellikle sağlıklı yaşamak isteyenler için buhar ile pişirme sağlayarak güzel bir lezzet sağlayan bu teknoloji harikası ülkemizde uzun süredir satışta olsa bile son zamanlarda epey popülerleşti. İşte air fryer olarak da isimlendirilen yağsız kızartıcıları kullanmak için bir kaç küçük tüyo...

Yağsız kızartıcının artıları

Normal bir fırın mantığı ile çalışan yağsız kızartma makineleri, fırından farklı bir kaç özelliğe sahipler. Bakıldığında kapasitesi küçük gibi görünen bu aletler aslında küçük sepetleri sayesinde çok daha kullanışlılar. Çünkü bu küçük hazne sayesinde yiyecekler çok daha hızlı pişiyor ve enerji tasarrufu sağlıyor.

Diğer bir özelliği ise buharla çalışması. Normalde fırında yapacağınız yemekten bile az yağ kullanmayarak hatta hiç kullanmayarak çok farklı bir lezzet elde edebilir ve harika sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle sebzelerin tadı air fryer ile harika oluyor.

Son bir güzel özelliği ise temizliği. Küçük hazne yine büyük kolaylık sağlıyor. Çok kısa bir sürede temizliğini bitirebileceğiniz bu ürünler sayesinde fırının artık yanından bile geçmeyeceksiniz. 

Peki buharlı ısıtıcılardan tam verim almak için nasıl kullanmak gerekiyor?

  • İlk olarak bunun aslında tam olarak bir kızartma makinası olmadığını hatırlayalım. Patates kızartmasının bu nedenle yağsız kızartıcınızdan daha farklı bir tip ve tatta çıkacağını kabul etmemiz gerekiyor. Ancak elde edilen tat kötü bir tat değil. 
  • Ve her şey pişirilmez... Hamur gibi ürünler yağsız kızartıcılarda kullanılmak için kesinlikle uygun değildir. Üründe pişireceğiniz malzemelerin kuru akışkan olmayan ve dışı panelenmiş olması büyük önem taşıyor.
  • Buharlı ısıtıcıların küçük haznesi de pişirme için biraz sıkıntı çıkarabilir. Büyük bir yemek verecekseniz sabrınız varsa defalarca makineyi çalıştırmanız gerekir. 
  • Eşit pişirme sağlamak için de ısıtıcıyı tıka basa doldurmamak gerekiyor. Hazne fazla dolarsa içindeki yiyecekler hava sirkülasyonundan tam olarak etkilenmeyecektir. 
  • Garip gibi durabilir ancak bu ürünü ısınma esnasında arada sallamak gerekiyor. Yerinden kaldırmadan tabi ki. Hafifçe salladığınızda tıpkı normal kızarma yapar gibi her yere havanın temas etmesini sağlayacak ve eşit bir pişirme elde edeceksiniz.