Yakup Akkaya'dan kağıt toplayıcılarına destek!

Yakup Akkaya'dan kağıt toplayıcılarına destek!

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ YAKUP AKKAYA, K ĞIT TOPLAYICILARININ KURMUŞ OLDUĞU DERNEK YÖNETİCİLERİ VE KAĞIT TOPLAYICILARLA BİR ARAYA GELDİ.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelge ile kâğıt atık toplama firmalarının kâğıt toplayıcılarından atık kâğıt almaları halinde 140 bin lira ceza kesileceğini bildirerek, sokaklarda evsel atıkları toplayan yüzbinlerce emekçiyi açlığa mahkûm etmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söz konusu genelgesi, bir yandan sayıları 500 bini bulan aileleriyle birlikte yaklaşık 3 milyon kişiyi işsiz ve aç bırakırken diğer yandan bu sektörde ne kadar büyük bir rant döndüğünü de ortaya koymuş bulunmaktadır.

İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, bu kanayan toplumsal soruna çare bulmak için kâğıt toplayıcılarının kurmuş olduğu dernek yöneticileri ve kâğıt toplayıcılarla görüştü.

Yakup Akkaya, Kâğıt Toplayıcıları Derneği yetkilileri 26 Ocak tarihinde TBMM’ye davet ederek kendileriyle yüz yüze görüştü. Sorunlarını dinledi. Toplantıda kağıt toplayıcıları, atık toplam firmalarının kendilerini sömürmek istediklerini, amaçlarının sorunlarının çözülmesi ve atık toplama işinin düzenlenerek, sosyal ve ekonomik haklarının güvenceye alınması olduğunu belirterek, Belediyelerin bu konuda sadece firmalar üzerinden çözüm arayışına girmemelerini, çözüm için kendilerinin görüşlerini de dile getirmelerine olanak sağlamalarını arzuladıklarını ifade ettiler.

Akkaya, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kimsesizlerin kimsesi olduğunu belirterek atık toplama hususunda ortaya çıkan bu soruna toplum ve çalışan kesimlerin yararına çözüm bulunabilmesi için gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılacağını, vurguladı. Akkaya, “toplumun en uç noktasında yaşamını sürdürmeye, hayata tutunmaya çalışan kâğıt toplayıcılarını birçok insan hiç görmez, çünkü sabahın köründe, gecenin ayazında sokaklarda çöplerden hayatlarını kazanmaya çalışan bu insanları yok sayarız. Ama bu insanlar bu toplumun gerçekten saygı duyulması gereken emekçi kesimlerinin en korumasız olanlarıdır. Sağlıksız, tehlikeli, güvencesiz bir biçimde geçim paraları için çocuk yaşta sokaklarda yaşam savaşı vermektedirler. Sosyal devlet olmanın en temel ilkesi bu çalışanların hak ve sosyal güvencelerinin sağlanmasıdır. Bu sorunların tespit edilmesi ve çözümlenmesi TBMM’nin en önemli görevlerinden birisi olmalıdır. Önümüzdeki günlerde bu çalışanların sorunlarını çözmek için TBMM nezdinde çalışmalar yapacağız.” dedi.