Yanık Nasıl Geçer? İlk Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yanık tedavisi için ilk müdahale çok önemlidir. Organizmanın sıcak cisimler, buhar, ateş ile karşılaşması neticesinde oluşan doku harabiyetine yanık denir

Yanık Nasıl Geçer? İlk Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 30 Kasım 2020 20:27

 Vücudu ne kadar etkilediği, yanığın derinliği zararın derecesini bildiren sınıflandırmada göz önünde bulundurulur. Buna göre;

1.Derece Yanıklar= Ciltte kuruluk, kızarıklık ve hafif şişlik görülen yüzeysel yanıklardır. Ör: güneş yanığı.

2.Derece Yanıklar= Ciltte kızarıklık, nemlilik görünür ve sıvı dolu kesecikler oluşur. Ağrılı yanıklardır. Ör: sıcak cisim yanıklar, ateşle direk temas.

3.Derece Yanıklar= Tüm cildi etkileyip cilt altı organlara, dokulara, kas ve kemiklere inmiş yanıklardır. Cilt kuru, sert ve mumsu görünümde olabilir. Ağrısız, kahverengi ve siyah renk olabilir. Ör: patlama ile oluşan, alevler arasında kalan, elektrik çarpmasına maruz kalan kişilerde görülür.

Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Hasta yanık kaynağından uzaklaştırılır ve yanma durdurulur. Hemen ilk yardım uygulamaları başlatılır. Öncelikle hastanın yaşamsal belirtileri değerlendirilir. Eğer birinci derece yanık oluşmuşsa hemen soğuk su ile soğutulmalıdır. Bu süreç 5-10 dakika yapılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Yüzeysel yanıklar genelde 48 saat içinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Geçmiyorsa bir sağlık kurumuna götürülmelidir.

Hasta ikinci derece yanık oluşmuşsa soğuk su ile ısıtılır ya da soğuk su dolu bir kapta bekletilir. Yanık kol ve bacakta ise kalp seviyesinden yukarı tutulur. Giysiler çıkartılır, cilt üzerinde varsa yabancı maddeler sabunlu su ile temizlenir veya yanık olan bölge temiz bir bezle örtülür.

Eğer üçüncü derece yanıklarda ilk yapılması gereken hastayı mümkün olduğunca kısa sürede bir sağlık kurumuna yetiştirmektir. Çünkü bu tür vakalar, sinirleri yok edebileceği için bölgede uyuşmaya, hissizliğe neden olabilir.

Yanık Nasıl Geçer?

Duyu azalmasına yol açıp donuk oluşması riskine karşı yaraları soğutmada buz kullanılmamalıdır. Yara üzerindeki yapışık giysiler sökülmez ancak etrafı kesilip o bölge bırakılmalıdır. Asla salça, diş macunu, krem, yağ gibi maddeler sürülmelidir. Peki, yanık nasıl geçer birinci ve ikinci derece yanıklar için evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri nelerdir?

  1. Yanık bölgeye ortalama 10 dakika aralıklar serin kompresler uygulanabilir.
  2. Yanık tedavisinde antibiyotik kremler ve merhemler kullanılarak, fazla kalın olmayan steril bir bezle yanık bölge örtülmelidir.
  3. Yanık bölgeye buzlu su değil, buzlu olmayan soğuk su uygulanmalıdır. Fazla önemsenmeyen bu uygulama aslında çok önemlidir.
  4. Balın anti-enflamatuar özelliği olduğu için yanıklara iyi geldiği bilinmektedir. Etkilenen bölgeye saf bal sürerek tedavi edebilirsiniz.
  5. Yanık bölgesinde oluşan kabarcıklar asla patlatılmamalıdır. Bu bakterilerin büyümesine ve bölgenin mikrop kapmasına neden olur.
  6. Araştırmalar üçüncü derece yanıklar haricinde aloe vera bitkisinin yanıklara iyi geldiğini kanıtlamaktadır. Bu bitki, doğrudan etkilenen bölgeye sürülmelidir.
  7. Yanıklarda yapılması gerekenlerden biri de güneşten uzak durmaktır. Çünkü güneş ışığı yaranın daha geç iyileşmesine sebep olmaktadır. Ayrıca iyileşme sürecinde kalıcı izler oluşmasına da neden olabilir     
  8. BU SİTEDEN ULUSALPOST.COM AKTİF link verilmeden alıntı yapılamaz