Yanılmışız Türk Kahvesi Pişirmenin Doğru Tekniğini Çözdük! İşte Pişirme Sırrı.

Yanılmışız Türk Kahvesi Pişirmenin Doğru Tekniğini Çözdük! İşte Pişirme Sırrı.

Türk kahvesi sandığımız yollarla pişirildiğinde aslında bakın nasıl bir şeye yol açıyormuş... Türk kahvesini pişirme yöntemini unutun, uzmanların dile getirdiğine göre kahve pişirmek için kullanılan bu yöntemler çok yanlış..

Türk kahvesini pişirmek için çok yaygın bilinen bir yanlı hakkında uzmanlar uyarıda bulundu! Türk kahvesinin aslında acı değil, tatlı bir tada sahip olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, kahvenin kaynatılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Köpük sevdalılarına acı haber

Türk kahvesini severek tüketsek de yanlış pişiriyoruz. İşin uzmanları yaygın olarak verilen kahve tariflerinin çoğunun yanlış bilgi içerdiğini ve bu yanlışların da doğruymuş gibi herkesin zihnine yerleştiğini dile getirdi. Bu yanlışların başında ise kahveyi kaynatmak geliyor. Daha fazla köpük elde etmek için kahveyi iki kez kaynatmak aslında tadını acılaştırmakta, bu da fazla kavurmak anlamına gelmektedir. Aslında kahvenin üzerinde oluşan kabarcıklar piştiğinin göstergesi ancak köpük sevdası nedeniyle defalarca kaynatılıyor. Bunun oluşmasını önlemek için kaynatmak yerine köpükten vazgeçmek ya da soda ekleyerek köpüğü fazlalaştırmak gerekiyor. Diğer bir hata ise közde pişirmek. Közde kahvenin tadı hakkında pek çok olumlu yorum alınsa da çok uzun sürdüğü için kahve uzmanları bu pişirme yöntemini önermiyor. Uzmanlara göre kahveyi pişirmek iki buçuk dakikayı aşmamalı.

İyice karıştırın

Diğer bir hata ise soğuk su ile kahve pişirmek. Kahvenin pişirme süresini uzatan bu hata nedeniyle kahve yine fazla acılaşıyor. Bunu önlemek için ise bir fincan suyu oda sıcaklığına eşit hale getirmektir. Oda sıcaklığı ile yapılan kahvenin yanında köpük için ise aslında yapılması gereken başka bir alternatif bulunmaktadır. Buna göre ise kahveyi, şekeri ve suyu cezveye alınca iyice karıştırmaktır. Homojen hale gelmesi gereken kahveyi ocağa aldıktan sonra karıştırmamak önemlidir. 

Taze çekilmişini bulun

Kahvenin daha iyi bir tat vermesi için de her zaman taze olana yönelmek gerekmektedir. Taze kahve hem daha güzle bir tat vermekte hem de daha iyi pişmektedir. 

İlgili Haberler