Yapacağınız patatesin çıtır çıtır olması için bu püf noktasını kullanınız... Çıtır Patates kızartma tarifi..

Patates kızartması kahvaltıda hep olmasını istediğimiz fast food ürünleri tüketirken vazgeçemediğimiz bir yiyecek. Hep çıtır çıtır olmasını isteriz ama çoğu zaman istediğimiz gibi olmaz işin püf noktası doğru patatesi seçmekte...

Yapacağınız patatesin çıtır çıtır olması için bu püf noktasını kullanınız... Çıtır Patates kızartma tarifi..
Yayınlanma Tarihi : 07 Nisan 2021 08:00

Öncelikle alacağınız patates kesinlikle haşlamalık, kumpirlik ya da kızartmalık değil cipslik(cips fabrikalarına ve fast food zincirlerine satıldığı için bu isimle adlandırılır.) patates olacak. Bulması biraz zor ama cipslik patates tam da istediğiniz gibi çıtır çıtır kızarmış, yağ çekmemiş patatesi elde edeceksiniz. Ama diyorsanız ki ben her seferinde o patatesi nereden bulayım onun için de bir çözüm önerimiz var.

Hazır Patatesler Gibi Buzlukta Saklayacağınız Çıtır Patates Kızartması Tarifi:

Malzemeler

 • 4-5 adet patates
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Kızartmak için;

 • Un
 • Sıvı yağ

Hazırlanışı

 1. Öncelikle 4-5 adet patatesi güzelce soyun. Patates sayısını kendiniz belirleyebilirsiniz. Ölçü önemli olmadığı için bu tarifte siz kendinize göre ayarlayın, denemek için az ölçü ile başlayabilirsiniz.
 2. soyduğunuz patatesleri kararmamaları için suda bekletin.
 3. Soyduğumuz patatesleri ince uzun olacak şekilde kesin. Dilimler ne çok ince ne de çok kalın olmamalı.
 4. Uygun bir tencereye aldığınız kaynamış haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Ardından dilimlenen patatesleri tencerenin içine alın. 
 5. Patatesleri hafifçe haşlayın. Birkaç dakika suda kalmaları yeterli, tabi patatesin cinsi ve kestiğiniz kalınlık da önemli ama elinize aldığınızda parçalanmayacak kadar diri kalmalılar, renginin değişmesi yeterli olacaktır.
 6. Patatesler çok hızlıca haşlanıyor, şimdi mutfak bezini tezgaha serin.
 7. Havlu kağıdı serdiğiniz tepsi şeklinde bir süzgeci bezin üstüne koyun. Patatesleri ezmeden çok üst üste olur dağılmadan almak için kevgire boşaltmak yerine bu şekilde süzebilirsiniz.
 8. Daha sonra haşlanan patatesleri süzgecin üzerine nazikçe aktarın. Patatesler bu şekilde beklerken hem soğuyacak hem de suları süzülecek. Bu adımı hızlandırmak için patatesleri bu şekilde birbirinden ayırabilirsiniz. Bu sırada süzgecin altına koyulan mutfak bezi patatesin sularını iyice içine çekecektir.
 9. İyice soğumalarını bekledikten sonra fermuarlı poşeti alalım ve suyu süzülmüş ve kurumuş patatesleri içerisine doldurun. Eğer ıslak ve sıcak kalırsa donunca buzlanma yapabilir, o yüzden ıslak ve sıcak koymamaya dikkat edin.
 10. Poşetlerin fermuarlarını kapatın ve dondurucuya kaldırın. Bu şekilde fermuarlı poşetle istediğiniz kadarını alıp kalanı tekrar dondurucuya kaldırabilirsiniz.
 11. Dondurulmuş patatesleri 6 aya kadar bu şekilde saklamak mümkün . Kızartma işlemine geçmeden önce patatesleri bir tabağa alın. 5 dakika bekletip birbirine yapışanlar varsa ayırın. Çok çözülecek kadar bekletirseniz sulanacağı için kızartma yağınızda sıçrama yapabilir, varsa su zerrecikleri bir kağıt havlu ile silmenizi öneririm.
 12. Üzerlerine un serpiştirin ve şöyle bir karıştırın. Bol miktarda kızgın yağa patatesleri koyun ve yüksek ateşte altın rengini alıncaya kadar kızartın.
 13. Kızaran patatesleri havlu kağıdı serili tabağa alarak fazla yağının süzülmesini sağlayın. Çıtır çıtır Patates kızartmamız hazır. Dilediğiniz soslarla servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun..

İlgili Haberler