Yapan yaşıyor kazançlı çıkıyor! Elektrik faturalarını yarı yarıya düşürdüğü bildirildi

Yapan yaşıyor kazançlı çıkıyor! Elektrik faturalarını yarı yarıya düşürdüğü bildirildi

Elektrik faturası yüksek gelen ve düşürmek için çare arayan yurttaşa vereceğimiz küçük bir tüyo ile elektrik faturaları bundan böyle düşecek...

Elektrik kilowatt ücretlerine üst üste gelen zamların ardından sürekli artan faturalarla baş etmekte zorlanan yurttaşlar çareyi faturaları düşürecek yöntemlerde aramaya başladı. 

Elektrik faturasını düşürmek için akşamları televizyonun ışığında oturmaya başlayan ve çoğu elektronik eşyasını olabildiğince az kullanmaya gayret eden vatandaşların işine yaracak bir çözüm önerimiz var. Bu öneri sayesinde siz de faturanızı yarı yarıya düşürme imkanına sahip olabileceksiniz.

Gündüz evde bulunan insan sayısı daha az olduğu varsayıldığında geceleri daha çok elektrik harcandığını söylesek yanılmayız herhalde. Elektrik tüketiminin gece yoğun olduğu düşüncesi ile tüketim saatlerini değiştiren ve T3 aboneliğine geçen yurttaşlar daha az fatura ödüyor.

Elektrik Tüketimini Geceye Taşıyın!

Koronavirüs salgınından sonra neredeyse tüm hayatımız evlerde geçmeye başladı. Birçok kurum çalışanlarının ofise gelmesindense evlerde çalışmasının doğru olacağını düşünerek çalışma sistemlerini bu doğrultuda değiştirdiler.

Okulların kapanması, kamu kurumlarında çalışanların dönüşümlü çalışmaya başlaması ile birlikte evde geçirilen vakitle beraber kullanılan elektrik miktarı da artış gösterdi. Zamlı olan faturalara bir de ek kullanımlar yansıtılınca faturaların yükselişi önlenemez bir hal aldı. Sadece 2 kişinin yaşadığı bir evde bile elektrik faturaları 200 liranın altında gelmemeye başlayınca vatandaşta faturaları düşürmek içi çare aramaya başladı.

Elektrik aboneliği açtırmaya gidildiğinde, elektrik şirketlerinden tüketicilere iki farklı kullanım imkanı sunulmaktadır. Bunlardan ilki tek zamanlı kullanım yani günün her saatinde harcanan elektrik aynı ücretlendirme sistemine tabi tutulmaktadır. İkincisi ise çok zamanlı kullanım. Yani sizler gün içerisinde elektrik tüketiminizin en yoğun olduğu zamanları belirleyerek o zamanların dışında kalan zamanları seçip elektrik ücretlendirmenizin onun üzerinden yapılmasını talep ediyorsunuz. Örneğin; gündüz saatlerinde çok fazla elektrik tüketiminiz varsa seçeceğiniz tarife ile gündüz saatlerinde kullandığınız elektriği indirimli olarak alabiliyorsunuz. Ancak belirlenen saatler dışında yapılan harcamalarda elektrik kullanım miktarınız çift katı bir ücretlendirme sistemine tabii tutuluyor.

Bunun dışında elektrik faturalarınızı düşürmek için mümkün olduğunca israftan kaçınmaya çalışın. Kullanmadığınız odanın ışıklarını açık bırakmayın. İhtiyacınız olandan daha büyük kapasiteye sahip elektronik eşya almaktan kaçının. Örneğin; evde tek yaşıyorsanız gidip 12 kg bir çamaşır makinesi almanız ve bunu çalıştırmanız ekstra bir elektrik harcaması demektir. Bu durum da faturalarınıza artı bir ücretlendirme olarak yansımaktadır.