Yapılışı en kolay hamur işi  Patlıcanlı acılı çörek tarifi

Yapılışı en kolay hamur işi Patlıcanlı acılı çörek tarifi

Canı hamur işi çekenlere hem farklı hem de çok kolay bir çörek tarifi! İki dakikada hazırlayıp hemen yiyebileceğiniz bu tarif içindeki acısı ile ayranın yanında pek güzel gidiyor. Fazla vakti olmayanlar için en lezzetli çörek tarifi...

İçerisinde nefis patlıcan ve acı biber olan bu tarifi deneyen herkes bayılıyor. İki dakikada hazırlanan çöreği çok seveceksiniz.

Patlıcanlı Acılı Çörek Tarifi için hangi Malzemeleri kullanacağız?

İstediğiniz miktarda yapabileceğiniz çörek tarifi içerisine un, tuz, instant maya ve su kullanacağız. Hamuru için bu malzemeleri kullanırken üzerine sereceğimiz malzemeler ise iki tane orta büyüklükte patlıcan, bir tane orta boyda domates, bir tane yeşil biber ve bir orta soğan olacak...

Patlıcanlı Acılı Çörek Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Unu derin kaba alalım ve ortasına bir çukur açalım. İçerisine suyu ve mayayı dökelim ve mayayı aktifleşmesi için biraz bekletelim. Beş dakika sonra tuzu da ekleyip yoğurmaya başlayalım. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar ister un isterse de ılık su eklemesi yapalım. Kıvama gelen hamuru kapatıp ılık ve karanlık bir yerde bekletelim.

Biz de o arada iç harcı hazırlayalım. Patlıcanlar, domates ve biberi alıp güzelce bol suda yıkayalım. Sonrasında ise patlıcanları incecik doğrayalım. Tuzla ovalayarak biraz bekletelim. Bu şekilde acı suyunu kendisi salacaktır. Şekerli suda bekletmeye gerek yok. Sonrasında ise bekleyen patlıcanları süzelim. 

Soğanları yemeklik doğrayalım. Dilerseniz çok daha ince bile doğrayabilirsiniz. Tavaya yağı alalım ve üzerine soğanları atalım. Soğanlar ölene kadar kavuralım ve üzerine patlıcan ve biberi ekleyelim. Biberi de ince doğramayı unutmayalım. Sonrasında ise bunları da kavurup ölene kadar pişirelim. Son adımımızda da kabukları kesilip küp küp doğranmış domatesleri ekleyelim. Domatesler de yumuşayınca salçayı ekleme vakti geliyor. Bira kavurup kokusu çıkınca son aşamada baharatlarla beraber tuzları ilave edelim. Biraz daha pişirip ocağın altını kapatalım.

Fırın tepsisini yağlayalım ve hamurumuzu çıkarıp üzerine yayalım. Harcı da üstüne serelim. 180 derecede ısınmış fırında hamur pişene dek pişirelim. Afiyet olsun.