Yapılışı Hiç Yormayan Hazır Yufkadan Kuru Fasulyeli Börek Tarifi

Börek Yaparken bildiğiniz tüm tarifleri çöpe atacaksınız. Kuru Fasulyeli böreğe hayran kalacaksınız. Üstelik yufka açma derdi de yok. Hazır yufkadan yapılıyor ve..

Yapılışı Hiç Yormayan Hazır Yufkadan Kuru Fasulyeli Börek Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 03 Mart 2021 19:35

Kuru fasulyeli böreği ilk yediğim yer Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir köy eviydi. Evin en yaşlı bireylerinden birisi olan arkadaşımın büyük annesi kuru fasulyeli börek yapmıştı. Çocuklar kapış kapış tepsiden alıp yiyordu :)

Allah allah dedim alt tarafı börek :))) Arkadaşım öyle deme dedi.. Bir yer bayılacaksın. Ne farkı var ? Sorum aynen buydu. Cevabı kuru fasulyeli börekti...

Yedim.. Bir kaç adet hem de.. Sonra tarifi öğrendim o büyük anneden :)) Şimdilerde tüm tarifleri çöpe attım bu böreği yapıyorum.. Eminim sizde bayılacaksınız...

Malzemeler

  • 1 su bardağı kuru fasulye
  • 200gr. lor peyniri
  • 1 demet maydanoz
  • 2 tane yufka
  • Tuz
  • Sıvı yağ

Yapılışı

Bir gece önceden ıslattığınız kuru fasulyeleri güzelce haşladıktan sonra suyunu süzün. Suyu süzülmüş kuru fasulyeleri bir kabın içerisine alın ve üzerine lor peynirini ilave edin. Arzu ettiğiniz miktarda tuz ekledikten sonra ince ince kıyılmış maydanozu da ekleyerek güzelce karıştırın. 

Yufkaları sigara böreği yapacakmış gibi kesin. Ortalama 1 adet yufkadan 8 parça elde edecek şekilde kesin. Daha sonra yufkaların geniş kısımlarına iç malzemeyi ekledikten sonra kenarlarını hafifçe içe doğru döndürün. Daha sonra rulo halinde sarın. 

Kızgın yağda döndürerek kızartın.

Şimdiden afiyet olsun..
 

İlgili Haberler