Yaptığınız Domates Sosu Sizi Zehirleyebilir Doğru Yöntem Aslında Bu Kolay ve çok daha lezzetli

Yaptığınız Domates Sosu Sizi Zehirleyebilir Doğru Yöntem Aslında Bu Kolay ve çok daha lezzetli

Domates Ayı Eylül'dür. Bir anlamı daha var. Kışlık domates sosları hazırlanır. Peki Besin değerini yok etmeden doğru tarif nedir?

Anadolu'da yaşayanların kazanları eksik olmaz. Evin bahçesine kazan konur. İçine domates konserveleri doldurulur.

Kışa hazırlanan bu domates sosları kışın yemeklere eklenir menemen yapılır her türlü doya doya yenilir

Kimi yaptığı makarnaya bunlardan ekler. Peki Besin değerini yok etmeden doğru domates sosu nasıl hazırlanır* Yanlış yapılan domates sosları faydalı olmadığı gibi zehirleme riski bile yüksek olabiliyor. Şimdi vereceğimiz bu kolay tarifle çok daha lezzetli domates sosu hazırlayabilecek ve kış aylarında  afiyetle yiyebileceksiniz.

Yapmanız gereken bu tarife göre kışlık domates sosunuzu hazırlamak.

KILŞIK DOMATES SOSU TARİFİ

Malzemeler


5 kilo domates
1 çay bardağı zeytinyağı
2 yemek kaşığı tuz
5 diş sarımsak (isteğe bağlı)

Nasıl yapılır?

Az sulu ve etli olarak seçilmiş domateslerinizi soyarak tarife başlamalısınız. Domatesleri soyun ve küp küp doğrayın. Ardından derin bir tencereye alıp tuz ve zeytinyağını da ekleyip orta ateşte pişirin. Kullanacaksanız sarımsakları da bu aşamada tencereye atın ve yaklaşık 1 saat pişirin. Domatesler piştikten sonra kuru olduğuna emin olduğunuz kavanozlara hızlıca doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozları ters çevirin ve soslar tamamen soğuyuncaya kadar bekletin. Soğuyup vakumlanan domates sosları serin ve güneş görmeyen bir yere kaldırın.

HABERTÜRK - ULUSALPOST