Yaptığınız kuru fasulye eriyor veya gaz yapıyorsa bu sorunu çözmek basit pişirirken bundan ekleyin..

Yaptığınız kuru fasulye eriyor veya gaz yapıyorsa bu sorunu çözmek basit pişirirken bundan ekleyin..

Ana yemeklerin vazgeçilmezi olan Kuru fasulye eğer gaz yapıyorsa bu sorunu çözmek basit pişirme yönteminizi gözden geçirmeniz gerekecek işinize yarayacak bu yöntemi mutlaka denemelisiniz:

Kışın en çok yediğimiz yiyeceklerden birisi kuşkusuz fasulye ve pırasa gibi yiyecekler. Ancak Kuru Fasulye bazen yapmayı tercih etmeyiz nedeni ise gaz yapıyor olmasıdır.

Ancak bu sorunun çözümü gerçekten çok basit. Ulusalpost olarak vereceğimiz bu tarifle daha lezzetli kuru fasulyeler yapabileceksiniz. Yapmanız gereken bu tarif doğrultusunda yemeğinizi pişirmek:

Kuru fasulye hemen hemen herkesin severek yediği bir yemek. Ancak gaz yapması nedeniyle pek tercih edilmiyor. Veya dağılma erime gibi sorunlar oluyor.

Eğer yaptığınız kuru fasulyenin erimesinden rahatsızsanız ve gaz yapma problemi oluşturuyorsa vereceğimiz bu tarif doğrultusunda sizlerde kuru fasulyenizi pişirebilirsiniz.

En çok tercih edilen ana yemeklerden birisi olan kuru fasulyeyi pişirmek için öncelikle süresini de iyi ayarlamak gerekiyor.

Malzemeleri ve yapılış şeklini tek tek sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle malzemelerimiz:

Bir kilo kadar kuru fasulye. 250 gram tereyağı ve 2 çorba kaşığı kadar domates salçası bir yemek kaşığı kadar acı biber salçası.. 3 adet yeşil biber.. 1 tane kırmızı köz biber.. Arzunuza göre tuz ve 250 gram doğranmış kuşbaşı et

Öncelikle kuru fasulyeleri ılık suda ıslatın sabaha kadar bekletin. Ardından süzün.. ULUSALPOST'da yer alan tarife göre Ve haşlamak için derin bir tencerede bol suyla haşlayın.

Fasulyeler kaynarken köpükleri kaşık yardımıyla alın

Ardından kevgir ile fasulyeyi süzün soğuk su altında bir miktar bekletin. Ardından pişirilecek tencerenizi seçin güveç veya bakır tencere seçimi daha iyi olur

Yağı içine tencerenin ekleyin ocak altını kısık ateşte açın yağ ısınırken soğanları biberleri doğrayın ve tencere içine tek tek ilave edin ardından haşlanmış eti ekleyin ve kavurmaya başlayın... Karışım istenilen kıvama gelince biber ve domates salçasını ekleyin

Ardından salçaları açmak için bir çay bardağı ılık su ekleyin. Ve süzülmüş kuru fasülyeleri tencereye boşaltın. 3 dakika kadar kavurun ve sıcak su ilavesi yaparak kısık ateşte bırakın 

Eğer yemek pişerken üzerinde köpük oluşuyorsa bu köpükleri alın. Yemek kaynamaya başlarken üzerine yeterli düzeyde tuz ilavesi yapın! Erime problemi vaz groblemi oluşmaması için 1 çay kaşığı kadar karbonat eklemesi yapın.. 

Fasulyeleri yaklaşık 1 saat ağzı kapalı şekilde pişirmeye bırakın. Eğer düdüklü tencere ise 25 dakika yeterli olacaktır ama en sağlıklısı güveç veya bakır tencerede pişirmektir.

Kuru fasulyeler yeterli kıvamda yumaşamışsa dağılmasına neden olmadan hemen ocaktan indirin

10 dakika dinlendirip servis edebilirsiniz afiyet olsun