Yaptığınız turşu eriyorsa böyle yapmalısınız bundan bir tutam ekleyince harika turşular yapacaksınız

Yaptığınız turşu eriyorsa böyle yapmalısınız bundan bir tutam ekleyince harika turşular yapacaksınız

Sonbahar ayı kışlık turşuların en fazla yapıldığı bir ay ancak yaptığınız turşu tutmuyor olabilir! Şimdi vereceğimiz tarifle harika turşular yapabileceksiniz.

Turşu en çok sevdiğimiz atıştırmalıklardan. Dışarıda pek restoranlarda bulamıyoruz. Marketlerde ise genelde her çeşit mevcut.

Ama evde yapmayı sevenler hala çok fazla. Ancak ne yapılırsa yapılsın bazen tutmuyor turşular.

Turşu tarifi herkesin başka oluyor. Ancak mutfak ustaları tarafından genelde bu tarif uygulanıyor. Sizlerde bu tarifi uygulayarak harika turşular yapabileceksiniz.

Yaz mevsiminde yetişen sebzelerden hazırlanan turşular Geleneksel kültürümüzün bir parçası. İşi bilen uzmanlar turşu yaparken defne yaprağı ve sarımsak eklenmesini tavsiye etmekteler.

Dyt. Evnur Saray evinizde probiyotik kaynağı turşu yapmanız için kolay ve pratik bir tarif de paylaştı.


Malzemeler:
Bir adet mor lahana,
10 - 12 tane havuç
6 tane orta büyüklükte kırmızı pancar,
Birkaç tane orta büyüklükte kereviz,
1 baş sarımsak
1 demet maydanoz veya dereotu veya taze nane (Hepsi birlikte de olabilir)
1.5 yemek kaşığı doğal deniz veya kaya tuzu
1 su bardağı kefirden ve yoğurttan süzülmüş peynir altı suyu*
3-5 kapsül probiyotik


Not: Malzeme çeşidi ne kadar karışık olursa, probiyotik çeşidi de o kadar fazlalaşır.


Yapılışı:
Lahana, havuç, pancar ve sarımsağı mutfak robotundan geçiriniz (Büyük parçalar halinde olursa, dişleri sızlatıyor ve çiğnemesi zor oluyor, o nedenle robottan geçirilmesini tavsiye ediyorum) ve büyük bir kaba dökünüz. Maydanoz, dereotu veya naneyi ince ince kıyarak tencere içindeki karışıma ekleyiniz. İçine peynir altı suyunu, tuzu ve kapsül içindeki toz probiyotikleri dökünüz ve tahta servis kaşığıyla iyice karıştırınız. Daha sonra elinize eldiven geçirip tüm malzemeleri iyice karıştırıp ve sulanmasını bekleyiniz. Sulanan karışımı birer litrelik cam kavanozlara doldurunuz ve küflenmemesi için hava almayacak şekilde kapatınız. Kapağını sıkıca kapatıp oda sıcaklığında 5-7 gün kadar dinlendiriniz sonrasında buzdolabına alabilirsiniz.

Editörün notu : Genelde Ben Turşuyu Yaptıktan sonra dayanamıyor bir hafta sonra yemeye başlıyorum Arkadaşlar. Eğer Sizler nasıl yapıp tüketiyorsanız kendi bildiğiniz gibi yapabilirsiniz. Ama genelde yıllardır ben bu tarifi deniyorum. Ancak ek olarak bir iki tutam defne yaprağı ekliyorum.

Turşum böylelikle çok daha harika oluyor ve asla erimiyor