Yarım kilo kırmızı etle yapılıyor bereket fışkırıyor güveçte kebap tarifi

Yarım kilo kırmızı etle yapılıyor bereket fışkırıyor güveçte kebap tarifi

Evde güveciniz var ve bir türlü kullanmak nasip olmadıysa akşama güveçte kebap pişirmenin tam sırası. Çok fazla zahmet gerektirmeyen güveçte kebap tarihi, güvecin nefis tadı ile harika oluyor. Yumuşacık sebzeli kebap tarifi yazımızda...

Güveç kebabını evde yapmak isteyenler için müthiş bir tarifimiz var. Minik güveç kaplarında servis edebileceğiniz evde nefis güveçli sebzeli kebap tarifi!

Güveç Kebabı Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekecek?

Beş yüz gram kadar kuşbaşı et alalım. Etleri marketten alacaksak mutlaka son kullanma tarihine ve saklama koşullarına dikkat edelim. Eğer buzulu çözülmüşse ya da suyu akıyorsa tehlikeli olabilir. Diğer yandan sararmış yağları varsa eski olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle canlı renkte ve yağı beyaz olan kuşbaşını ayırt etmekte fayda var.

İki tane kırmızı domates kullanacağız. Domateslerin büyük boy olması önemli, hatta varsa turşu için olanlardan bir buçuk tane kullanabilirsiniz. Küçük boyda domates kullanmak kebabın içinde bir tat oluşturmayabilir. 

Beş tane de sivri biber alalım. Bu noktada eğer güveci biraz acı yapmak isterseniz beş biberin ikisini kıl biberden tercih edebilirsiniz. Acılığını güzel veren kıl biberlerin çekirdeklerini de iyi ayıklayın. 

Üç tane normal boyutlarda patlıcanla beraber on diş sarımsak, bir yemek kaşığı tereyağı, üç yemek kaşığı sıvı yağı ve tuz kullanacağımız malzemeler arasında. Baharat olarak ise kimyon ve karabiberi tercih edelim.

Güveç Kebabı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Patlıcanları alalım ve yıkayalım. Kuşbaşı doğramadan önce alacalı olarak soyalım. İsterseniz acısını gidermek için tuzlu suya da yatırabilirsiniz.

Sonrasında domates ve sivri biberleri güzelce yıkayalım. Domateslerin kabuklarını soyup sivri biberleri de çekirdekli saplarından ayırdıktan sonra iri şekilde küp küp doğrayalım. Küp doğradığımız soğan, sarımsak ile beraber karıştıralım ve üzerine tuzla baharatları ekleyelim. 

Güvecin içerisinde tereyağını güzelce eritelim. Sonrasında içerisine etleri alalım ve suyunu salıp tekrar çekene dek kavuralım. Sebzeli karışımı güvece alalım ve üzerine sıvı yağı gezdirip ağzını da alüminyum folyo ile kaplayalım. Kısık ateşte pişirelim. ılıdığında ise başka bir kaba boşaltalım ve servis edelim. Afiyet olsun.

İlgili Haberler
En Yeniler