Yarım Saatte Hazır oluyor! Milföylü Tembel Böreği Tarifi.

Yarım Saatte Hazır oluyor! Milföylü Tembel Böreği Tarifi.

Börek yapmak için uzun süre vakit harcamak yerine sadece yarım saatte pişip yenmeye başlayan milföylü tembel pizzası tarifimizi mutlaka deneyin. Milföylü tembel böreği tarifi ile yapmanız gereken tek zahmetli şey bakkala gitmek olacak...

Sadece yarım saatte olup biten harika bir lezzette olan milföylü tembel böreği tarifi yazımızda! Bu böreği yapması en fazla yarım saati alıyor.

Tembel olanlar ya da vakti olmayanlar için harika bir tarifle geldik. İç harcı için yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz milföylü tembel böreği tarifimize hemen bakalım.

Milföylü tembel böreği tarifi için hangi malzemeler kullanılır?

Milföylü tembel böreği için sekiz milföy hamuru gerekecek. Ancak daha az kullanacaksanız artan  milföy hamurunu nasıl saklayacağınıza dikkat edin. Streç film ya da poşet geçirerek hava almasını önlediğiniz hamurları erimeden derin dondurucuya koyun.

Tembel böreği ancak tarzımızdan da ödül vermek zorunda değiliz. Dilerseniz üzerine klasik yumurta ve susam da ekleyebilirsiniz nacak çok daha kıtır kıtır olması için üzerine parmesan peyniri ve karabiber atabilirsiniz.

Sekiz milföylük tarif için yüz gram kadar peynir yeterli olacaktır ancak siz yine de kendinize uygun olarak peyniri ekleyin. Peynir olarak lor ile kaşarın karışımı epey lezzetli olacaktır.

Milföylü tembel böreği tarifi nasıl yapılır?

Milföy dünyanın en iyi icadı olabilir. Aniden gelen misafire ya da aniden bastıran börek krizlerine hızlıca çözüm üreten milföyü marketten hızlıca satın alabilmek de ayrı bir lüks. Ancak satın alırken dikkat edilmesi gereken bir husus var. İyi milföy hamurunun performansı fırında belli oluyor. Şişerek kabarmayan milföy markasına yaklaşmayın.

Milföy hamurumuzun gerektiği kadar çıkaralım. Derin dondurucudan gelen hamurların çözünmesini beklemek yerine saç kurutma makinesi kullanılabilir. Saç kurutma makinesi ile buzu çözünen milföylerin karelerini bıçak yardımı ile ayıralım. İçlerine yaptığımız maydanozlu peynirli harçtan ekleyelim.  Kapaklarını da üçgen olacak şekilde kapayalım ve tepsiye dizelim.

Üzerlerine parmesan peyniri rendeledikten sonra karabiber ve tuz da ekleyelim. Üzerleri kızarana kadar pişirelim. Afiyet olsun.

İlgili Haberler