Yaş İlerledikçe Zorlaşıyor... Orta Yaş ve Sonrası Kilo Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

Yaş İlerledikçe Zorlaşıyor... Orta Yaş ve Sonrası Kilo Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

Kilo vermek zaten kolay bir iş değilken bir de ilerleyen yaşlarda bünye daha da yavaşlıyor. Peki yaşlanınca vücutta neler değişiyor ve kilo vermek için neleri yapmak daha fazla kolaylık sağlar? İşte Kilo vermeyi kolaylaştıracak tüyolar...

Yaşlandıkça çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar, ilaç kullanımı ile beraber bünyenin istekleri de değişime uğrar. Bu nedenle diyet yaparken ya da kilo vermeye çalışırken bazı şeyleri değiştirmek gerekebilir. Peki yaşlanınca vücutta neler değişiyor?

Hastalıklar illa ki baş gösteriyor, yaşlandıkça bu nedenle vücuttan ilaçların biriktirebileceği toksikleri atmak gerekiyor. Yani sıvı alımı arttırılmalı. Bu da sadece su içmeyi değil, yararlı sulu yemeklere ağırlık vermekle olacaktır. Bol lifli çorbalar daha kolay kilo vermeyi sağlayacak ve daha uzun süre tok tutacaktır. Bunun yanında yine ilaç kullanımına bağlı olarak tuz ihtiyacı da azalır.

Proteine ağırlık vermek yanlış

Diğer yandan yanlış bilinen bir durum daha var. Yaşlandıkça yağ ve enerji ihtiyacı azalır ancak protein ihtiyacında herhangi bir artış yaşanmaz. Hatta proteine ağırlık vererek beslenmek yanlıştır çünkü böbrekleri çok yorar.  Yaşlanınca ilginç bir şekilde magnezyum, kalsiyum ve çinko ihtiyacında artış  yaşanır. Ancak kadınlarda demir ihtiyacı azalmaya başlar. 

Çok çeşitli sofralar kurun

Öğünlerde farklılıklara gitmek ve çok çeşitli beslenmek de yaşlılar için önemlidir. Kuruyemişler, et, yumurta, tavuk, süt ürünleri ve meyve sebzelerin ortaya karışık hali ile üç öğünü de düzenlemek gerekiyor. Diğer yandan yemekleri daha az ancak daha da sık yemek metabolizmayı dinç tutacaktır. 

Şerbetliler yerine sütlüler...

Tatlı ihtiyacında ise bilindiği gibi şerbetli ağır tatlılar başta kalp ve diyabet olmak üzere büyük risk oluşturur. Bunun yerine daha masum kalan sütlü tatlılara yönelmek gerekebilir ancak yine de içerisindeki şeker ve kalori oranı yüksek olan bu tatlıları da tüketmede azalmaya gitmek önemli.

Otuz yaşından başlıyor

Vücut yirmili yaşlardan sonra git gide yavaşlamaya başlar. Bu nedenle bazı tedbirleri vakit varken erkenden almak önemlidir. Doktorlar otuzlu ya da kırklı yaşlarda olanlara da sağlıklı hayata adım atmaları ancak daha gerçekçi hedefler koymaları gerektiğini hatırlatıyor.