Yaşam Koçu Nedir, Yaşam Koçları Ne İş Yaparlar?

Son zamanlar da çok ilgi odağı olan yaşam koçluğu nedir, yaşam koçları ne iş yaparlar? oldukça sık sorulmaktadır.

Yaşam Koçu Nedir, Yaşam Koçları Ne İş Yaparlar?
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 02:46

Yaşam koçu nedir, yaşam koçları ne iş yaparlar? Sizlere makalemde bunları detaylı şekilde anlatacağız.

Yaşam Koçu Nedir?

Yaşam koçu; bazen bir terapist bazen de danışman olarak bilinse de gerçekte bu mesleklerden çok farklı bir meslek olmaktadır. Yaşam koçunun gerçekte yaptığı iş; kişilerin kendisinin sahip oldukları özellikleri çok yakından tanımasını sağlamak için çaba harcayan bir kişine yaşam koçu denilmektedir. Yaşam koçu bir rehberdir kısacası. Yaşam koçu çalışmaları esnasında şahısların kişisel gelişimlerini ve kariyerlerinin üzerine planlar yapar ve bu plan üzerinde eğilirler.

Yaşam Koçları Ne İş Yaparlar?

Yaşam koçları ne iş yaparlar sorusunun cevabı ise; yaşam koçlarına başvuran kişileri farklı profesyonel ve kişisel konulara teşvik ederler. Ve bu kişilere danışmanlık hizmetleri sunarlar. Yaşam koçları kişilerin genel hallerini analiz ederler. Farklı ve sınırlayıcı inançlar ile karşılaşılan güçlükleri ve engelleri tespit ederler. Şahısların hayatında elde etmek istedikleri sonuçlara erişimlerinde destek vermek amacı ile özel bir plan tasarlarlar. Şahısların yaşamdaki başarılarına, hayat koşullarına ve hayat geçişlerine yönelik bir süreci yönetirler.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçu nasıl olunur? Yaşam koçu olabilmek için; belirli üniversiteler tarafından düzenlenen ve özel eğitim kurumları tarafından verilen yaşam koçluk eğitimlerine katılmak lazım. Her üniversitenin ve özel kurumların verdiği eğitim dersleri birbirinden çok farklı olmaktadır. Dersler farklı olsa da derslerin içerikleri hep aynı olmaktadır. Yaşam koçları günümüz de kendilerine ait ofislerini açarak  ve özel kurumlarda da çalışabilirler. Özelliklede büyük özel firmalar yaşam koçları ile çalışarak elemanlarının daha mutlu olmalarını sağlarlar.

Yaşam Koçu Olma Şartları Nelerdir?

Yaşam koçu olma şartları;

v  Belirlenen eğitim programlarına katılmak,

v  Bu eğitimlerden sonra başarı ile tamamlayıp sertifika almak,

v  Kişiler ile iyi iletişim kurabilmek,

v  Üniversite mezunu olmanıza gerek yok,

v  Güler yüzlü olmak,

v  Sabırlı olmak,

v  Yeniliklere açık olmak ve bunun gibi pek çok özelliğe sahip olmak gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.