• BIST 84.596
  • Altın 252,109
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C

Yaşam Koçu Nurcan Arı: “İletişimi Konuşmak Zannediyoruz, İletişim Dinlemektir”

Yaşam Koçu Nurcan Arı: “İletişimi Konuşmak Zannediyoruz, İletişim Dinlemektir”
Küçükçekmece'de ebeveynlerle buluşan yaşam koçu Nurcan Arı, çocuklarla iletişim konusunda önemli uyarılarda bulunarak, "İletişimi konuşmak zannediyoruz,...

Küçükçekmece'de ebeveynlerle buluşan yaşam koçu Nurcan Arı, çocuklarla iletişim konusunda önemli uyarılarda bulunarak, "İletişimi konuşmak zannediyoruz, iletişim dinlemektir. Onu dinlerken, ne cevap vereceğimizi düşünmek değildir, gerçekten dinlemektir" dedi.

Küçükçekmece Belediyesi'nin Gönül Elçileri projesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda ebeveynlerle buluşturduğu yaşam koçu Nurcan Arı, "Çocuklarda Olumlu Davranış" konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

"İletişim konuşmak değil, dinlemektir"

Çocuklarla etkin iletişim kurmanın onları iyi dinlemekten geçtiğini belirten Nurcan Arı, "Gözlerinin içine bakarak, onu dinlediğinizi hissettirin. Etkin iletişimde çocukla ilgili sorunları çözme becerisine sahip olmak gerekir. Bunun için önce sorunu tanımlamak gerekir. Karşılıklı, çözüm yolları geliştirin. Beraber sorunu çözmeye karar verin. Onların ne istediğini anlayın. Küskünlüğünüzü fazla sürdürmeyin. İletişimi konuşmak zannediyoruz, iletişim dinlemektir. Onu dinlerken, ne cevap vereceğimizi düşünmek değildir, gerçekten dinlemektir" diye konuştu.

"Çocuklar boş tehditleri anlayacak kadar uyanıktır"

Nurcan Arı, kardeşler arası ilişkilere dikkat çektiği konuşmasında, "Kardeşine vuran bir çocuğa, "neden vuruyorsun" diye sormayın. Sorunu birlikte çözebiliriz deyip güven ve değer köprüsü kurun. Çocuklar boş bir kaset gibidir. Olumlu davranışlar geliştirmek için oyuncağını yere vuran veya okulda defterini unutan bir çocuğun üstüne gitmek yerine, kendi haline bırakın. Ceza yönteminde çocuğu bir şeyden mahrum bırakacaksanız bunu kısa zamanda yapın. Çocuklar, boş tehditleri anlayacak kadar uyanık ve zekidirler" dedi.

"Güven sağlamsa, kötü alışkanlıklara bulaşmazlar"

Çocukla aradaki güven köprüsünün her şeyden önemli olduğunu vurgulayan Arı, ailesiyle güven bağları sağlam olan çocukların herhangi bir hata yapma olasılığının düşük olduğunu söyleyerek, böylece kötü alışkanlıklara da bulaşmayacaklarını belirtti. Arı, söyleşi sonunda ebeveynlerin sorularını da yanıtladı.

Yaşam Koçu Nurcan Arı: “İletişimi Konuşmak Zannediyoruz, İletişim Dinlemektir”

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim