YAŞAM TERAZİSİ DENGEYİ KAYBEDERSE

 Hayat , kısır döngülerin çevresinde gezen bir  yoldur. İki yüzlülüğün, çifte standardın kol gezdiği bir yerde yaşamak veya  bir terazi kefesinde yaşamak gibidir. Bulunduğun kefede  dengeyi bulmak zordur. Kefen yukarıda kalırsa , aşağıdaki kefede kalan seni göremez.   Fark edemez . Ama kefeler dengede olursa , birbirini görür. Toplum içinde yaşamak da bunun gibidir.  Hem kolay, hem de zordur. 

 

 İçsel döngüler, çatışmalar içinde bazen çelişkilere düşebilirsin. Asla nereye gittiğini anlamadan, önünü görmeden dalma. Dalarsan da iyi düşün .Daldığın bir bataklık olursa ;oradan zor kurtulursun. Bazen küçük masum oyunlarla başlar,büyük  yalanlar. Bazen küçük sözcüklerle hayatın karışır. Büyüdükçe ,masumlukları kaybolup bir  canavara dönüşebilir. Bazen de örümceğin ağları gibi seni sarar. Ve sen onun esiri olursun. Yaşam terazisi; bazen seni yukarı taşır,bazen de  aşağı indirir. İnişli çıkışlı bir çizgi üzerinde yaşarız. Veya yaşam ipliğinin bir ucunda doğar, diğer ucunda ölürüz. Başlangıçla bitiş arasında uzunluk ve kısalık yaşam filmimizi gösterir . Acılarla, tatlılarla, sevinçlerle, üzüntülerle, kıskançlıklarla, hırslarla, başarı ve başarısızlıklarla dolu bir ömür...

 Vatan sevgisi, aile sevgisi, meslek sevgisi vb. Birçok sevgi hayatımıza yön verir. Terazi acımasızdır. Hata kabul etmez ve affetmezdir. Yapılan hata bazen dönülmez bir uçuruma veya bataklığa götürür. Bu sizin elinizdedir. Hayat adaletli, İnsanlarsa  adaletsiz bakarlar çevresine. Zengine başka , yoksula başka bakar . Ve yargılar. Ünlülerin hayatlarındaki yanlışlıklara hoşgörülü davranır. Ama benzer davranışlar çevresinde olursa acımasızca yerin dibine gönderir. Örneğin çorap değiştirir gibi sevgili değiştirmesine hoşgörülü olur. Çevresinden biri oldu mu karalar, dışlar .

Zenginin ayıbı parayla örtülüyor. Fakirin ayıbı meydanda geziyor. Televizyonda gösterilen her şey normal, aynı davranış yakının da olursa azrail oluveriyorsun. İşte bu dünyanın çifte yüzlülüğü her yerde var. Sen ne dersen de; yaşam terazisi bazılarına ballı, bazılarına zehir geliyor. 

Bir de akıl denge terazimiz var ki sormayın gitsin . Çok hassas bir terazi ; ince bir çizgide yürümek gibi birşey . Akıl denge terazimiz , bizim hayata bakış açımızı belirler. Öyle hassas ki karşımızdakileri sorgular ,kendimizi sorgular, hatta ilgisiz kişileri bile yeri gelir sorgular. Bazı insanlar vardır çok hassas olur; en ufak bir olaydan etkilenir, kin tutabilir. Bazı insanlar vardır ;alakasız ve sorumsuzdur hayata karşı. Bazıları vardır ;hırs ve makam uğruna hak yemekten kendini alamaz. Bazı insanlar vardır; geçim şartları ağır geldikçe bunalır. Bunaldıkça saldırganlaşır, uzaklaşır toplumdan. En yakın ve sevdikleri gözüne iyi gözükmemeye başlar. Öyle an gelir ki ölümü ,öldürmeyi göze alır. İşte o zaman tehlikeli olur ve toplumda cinnet geçirme olayına neden olabilir. İşte  yaşarken bu akıl dengemizi kaybetmeyelim. Bir kaybedersek ,bu işin sonu nereye varır? Siz düşünün artık. Yaşam ve akıl dengenize mukayet olun, kaybetmeyin. Yoksa kaybedilenler parayla bile bulunmaz sonra.

 

Yaşamınız ballı, cebiniz pardon kefeniz dolu, kalbiniz sevgi, yüreğiniz onurlu, teraziniz doğru olsun. Uğurlar olsun , yolunu şaşırmayanlar.

CENGİZ ÇETİK

Önceki ve Sonraki Yazılar