3 besini hayatınızdan çıkarın! Zeka geriliğine neden oluyorlar

Sofranızdan kaldırmanız gereken yiyecekler. Zeka geriliğine neden oluyor ve beyni küçültüyorlar. İşte hafıza düşmanı yiyecekler.

3 besini hayatınızdan çıkarın! Zeka geriliğine neden oluyorlar
Yayınlanma Tarihi : 11 Ocak 2022 02:14

Yenilip içilen besinler vücudu etkilediği kadar beyni de doğrudan etkilemektedir. Bazı besinler vücudumuz ve beynimiz için yararlı olduğu gibi bazı besinler de zararlıdır. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarımızı bu besinlerden uzak tutmalıyız. İleriki yaşlarda olanlar içinde zararlıdır elbette.

Ancak zeki bir çocuğunuz olsun istiyorsanız dikkat etmeniz gerekiyor. Beyin ve hafıza düşmanı bazı besinler bulunuyor. Çok sayıda uzman şeker, tuz ve işlenmiş gıdaların zararlı olduğu konusunda üzerine basa basa uyarılarda bulunuyorlar.

Akşam gazetesinde yer alan bir habere göre Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu şekerin nörolojik etkileri arasında depresyonu tetiklediği ve zeka geriliğine neden olduğu öne sürüldü. Ayrıca zeka geriliğine neden olan başka yiyeceklerde var.. 

ŞEKERLEMELER: Çocukların asla hayır diyemediği rengarenk şekerlemeler sağlığa zararlı. Beyni küçültüyor.


ASİTLİ İÇECEKLER: Kalp sağlığını tehdit eden asitli içecekler beyin sağlığını olumsuz etkiliyor.


FERMENTE ETLER: Salam, sosis ve sucuk gibi fermente etler nörobiyolojik olarak zararlı.

BEYNİ GÜÇLENDİREN YİYECEKLER NELER?

2195619.jpg

Evet bu besinler beyne zarar veriyor. Peki beyni güçlendiren yiyecekler yok mu? Onlar da var elbette. 

Araştırmalara göre beyni güçlendiren besinlerin arasında ceviz geliyor. Sonrasında ise balık ikinci sırayı alıyor. Ayrıca  badem, yer fıstığı gibi besinlerin de beyni güçlendirdiği biliniyor. 

Öte yandan K vitamininden zengin ıspanak, kuşkonmaz ve brokoli gibi sebzelerde beyni güçlendiren besinler arasında yer almaktadır.. 

İlgili Haberler