5 bin liraya telefon sipariş verdi, kargodan 250 TL değerinde tuşlu telefon çıkınca isyan etti

Telefon dolandırıcıları ağlarına masum insanları düşürmeye devam ediyor. Samsun'un İlkadım ilçesinde bir vatandaş internet dolandırıcılığı mağduru oldu.

5 bin liraya telefon sipariş verdi, kargodan 250 TL değerinde tuşlu telefon çıkınca isyan etti
Yayınlanma Tarihi : 05 Ocak 2022 22:41

Yetkililer güvenmediğiniz kişilerden internet üzerinden satış yapmayın uyarısında bulunsa da çok sayıda vatandaş halen dolandırıcıların ağına düşmeye devam ediyor.

Bugüne dek Türkiye'de çok sayıda kişi internet üzerinden dolandırıldı. Cep telefonu sipariş eden bir çok kişiye ''Salatalık, Muz ve Patlıcan'' gibi ürünler gönderiliyordu.

Samsun'un İlkadım ilçesinde bir vatandaşa ise cep telefonu gönderildi. Ancak gönderilen telefon değerinin çok çok altındaydı. 5 Bin TL'sini dolandırıcılara kaptıran vatandaş bu duruma isyan ederek başından geçen olay hakkında açıklamalarda bulundu.

İhlas Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre: Samsun'un İlkadım ilçesinde ikamet eden Muhammet Ö., sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden Tokat'ta cep telefonu bayi olduğunu söyleyerek telefon ilanı veren Mehmet P.'ye inanarak üniversite öğrencisi kızı için telefon siparişi verdi.

6 bin liraya satışa sunulan İphone XS 256 gb telefonu 4 bin 750 liraya anlayarak verilen banka hesabına paraya havale yapan Muhammet Ö., gelen telefon 250 lira değerindeki Nokia 6100 model tuşlu telefon gelince dolandırıldığını anladı.

CENAZEM VAR YALANI

Telefonu gönderen şahıs ile temasa geçen Muhammet Ö., şahsın kendisini cenazesi olduğunu, hasta olduğunu ve çeşitli bahanelerle oyalayıp dolandırdığını için savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

TELEFONU KIZINA SATIN ALMIŞTI

Büyük üzüntü yaşayan Muhammet Ö., "Kızım üniversite öğrencisi olduğu için telefona ihtiyacı vardı. Kendisine telefon siparişi verdim. Facebook'ta verilen ilandaki telefoncu olduğunu ileri süren şahıs ile anlaştık. Ancak, beklediğimiz telefon yerine piyasada satışı bile olmayan tuşlu telefon gönderdi. Kargo paketini açan kızımın gözyaşı dökmesini unutamam. İlgili kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

GÜVENİLİR OLMAYAN SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN

Öte yandan Siber Güvenlik Uzmanları yaptığı uyarıda güvenilir olmayan ve künyesi belli olmayan internet sitelerinden alışveriş yapılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan satışlara karşın vatandaşların dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar bu konuda büyük bir açık olduğunun da altını çizdiler.