60 yıllık turşucu Tevfik Tutan gerçek turşu nasıl kurulur sırrını açıkladı

Yaz aylarının bitmesiyle birlikte turşu sezonu açıldı. Türk mutfağının en güzel turşuları nasıl yapılır bu işin ustası açıkladı.

60 yıllık turşucu Tevfik Tutan gerçek turşu nasıl kurulur sırrını açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 16 Eylül 2021 23:42

Kim ne derse desin turşu mutfağımızın en sevilen besinlerinden. Ancak turşu yaparken büyük bir tartışma var. Hatta bu tartışma Türk sinemasının en önemli filmlerine bile konu olmuştu.

Adile Naşit ve Münir Özkul'un başrollerinde olduğu 'Neşeli Günler' filmine bile konu olan turşu kavgası şimdilerde yine gündemde.

Turşu yaparken en iyi turşu nasıl yapılır İhlas Haber Ajansı ustasına sordu. Yaklaşık 60 yıldır turşuculuk yapan Tevfik Tutan gerçek turşu nasıl kurulur püf noktalarıyla anlattı.

Henüz sizlerde kışlık turşularınızı hazırlamadıysanız Tevfik Tutan'ın vermiş olduğu sırlar doğrultusunda turşunuzu kurabilirsiniz.

İşte turşu kurmakla ilgili olarak bilmeniz gereken tüm püf noktalar. 

Babasının bir asırlık turşuculuk mesleğini Afyonkarahisar'da 60 yıldır sürdüren Tevfik Tutan, Türk sinemalarına da konu olan “Limonla mı yoksa sirkeyle mi turşu kurulur?” sorusuna “Turşunun ana maddesi sirkedir” yanıtını vererek son notayı koydu.


Havaların soğumasıyla birlikte turşuya olan rağbet bir hayli artarken, uzun yıllar turşuculuk yapan Tevfik Tutan, turşunun limonla mı yoksa sirkeyle mi kurulmasından nasıl muhafaza edilmesi gerektiğine kadar birçok püf noktaları aktardı. Dededen toruna turşuculuk mesleğini sürdüren Tevfik Tutan, hiçbir zaman sıra dışı turşular yapmadıklarını hep klasik turşulardan yana olduklarını kaydetti. Tutan, “100 yılın üzerinde dededen toruna turşucuyuz. Şuanda revaçta olan turşu, acı biber gurubu, salatalık, lahana, pancar bunlar en önemli çeşitler. Diğerlerinde ise fasulyesine kadar turşu yapıyoruz. Biz sıra dışı turşularla pek uğraşmıyoruz. Klasik turşular yapıyoruz” dedi.

Son dönemde basında yansıyan haberlere de bizzat turşu ustası yanıt verdi. Neydi o iddia? Korona döneminde turşu satışlarının patlaması ve insanların turşuculara akın etmiş olması. Peki gerçekte böyle bir şey var mı? Olmadığını duyuyoruz... Bakın bu konuda da 60 yıllık turşu ustası neler söylüyor.. 

“Korona virüs de satışlar patlamadı”


Korona virüs (Covit-19) dolayısıyla çok fazla ilgili beklediklerini ancak bekledikleri satışları göremediklerini kaydeden Tutan, “Korona virüste biz biraz daha satışların artmasını bekledik ama ne yazık ki vatandaş çok fazla satış patlaması yapmadı. Satışlar normal seyrinde gidiyor” diye konuştu.


Turşunun Koronavirüse karşı iyi geldiği yönünde söylentileri de değerlendiren Turşucu Tevfik Tutan, “Ben bilimsel olmayan hiç bir şeyi dikkate almam. Genelde bunlar internette çıkan haberler. Bugün çıkar, yarın popüler olur, üç gün sonra unutulur. Ama şu bir gerçek; turşular sirkeyle yapıldığı için bağışıklık sistemine faydalı olabileceği kanaatindeyim. Herkes öyle söylüyor” dedi.

“Esas turşunun ana maddesi sirke”


Türk sinemalarına da konu olan ve Adile Naşit-Münir Özkul klasiği; limonla mı yoksa sirkeyle mi turşu daha iyi olur? sorusuna da cevap veren Tutan, turşunun ana maddesinin sirke olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:


“Limonla dediği limon tuzu, yani halk arasındaki ismi limontuzu. Onunla da yapılabilir, sirkeyle de yapılabilir. Ancak esas turşunun ana maddesi sirke. Limon tuzuyla da yapılabilir mi? Yapılabilir. İkisiyle birlikte yapılabilirse daha da güzel olur. Bur turşunun ömrü bizlerde modern imkanlarla muhafaza ettiğimiz için, fabrika ortamında muhafaza ettiğimiz için bu 8-10 ayı bulabilir. Ama ev ortamında ne yazık ki kaloriferli ortamdan dolayı 3 ayda turşu özelliğini yitirir.”

Turşu konusunda önemli bir uyarı daha “Buzdolabında tutulmayan turşu turşu değildir”


Buzdolabında muhafaza edilmeyen hiçbir turşunun turşu özelliği taşımadığını kaydeden Tutan, “Afyonlunun en çok tercih ettiği turşu çeşidi; salatalık, biber, lahana ve pancar. Turşunun korunmasıyla ilgili vatandaş yaptığı turşuyu buzdolabında muhafaza etmediği sürece o turşu sadece turşu olarak durur. İnsanlara hiçbir faydası olmaz. Çünkü bakteri üretiyor, üzeri parlanıyor, küfleniyor ve maalesef de vatandaşımız o vaziyette yiyor. Turşu buzdolabında korunması lazım” diye konuştu.

Turşu kurma konusundaki bu bilgiler eğer hoşunuza gittiyse sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

İlgili Haberler