Aç Karnına 2 Çorba Kaşığı Tahin Pekmez karıştırılıp yenirse..

Tahin Pekmez ikilisinin faydaları şaşırtmaya devam ediyor. Özellikle sabahları aç karnına 2 çorba kaşığı tüketilince bakın ne oluyor..

Aç Karnına 2 Çorba Kaşığı Tahin Pekmez karıştırılıp yenirse..
Yayınlanma Tarihi : 19 Eylül 2021 14:40

Tahin Pekmez Türk mutfağının kahvaltılarda vazgeçemediği bir lezzettir. Eğer hala bu mucize ikiliden tüketmiyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan tahin pekmezin bir çok faydası bulunuyor.

Bunlar arasında en önemlisi demir eksikliğine iyi gelmektedir. Kadınlarda anne sütünü artırıcı etkisi bulunmaktadır.

Unutkanlığa iyi gelmektedir. Damar sertliği gibi problemlere iyi gelmektedir: Tahin Pekmez ikilisi özellikle kış aylarında tüketilirse üşümeyi engeller ve vücuda enerji verir. Bu yüzden sabah uyanır uyanmaz ilk işiniz tahin pekmez tüketmek olmalıdır.

Kanser hücrelerinin de oluşumunu engelleyen tahin pekmez tam bir şifa kaynağıdır. 

Tahin Pekmezin faydalarıyla ilgili İhlas Haber Ajansı'da bir haber yayınladı.

Yayınlanan bu haberde uzman görüşlerine de yer verildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, her gün 2 kaşık yenecek tahin ve pekmez ikilisinin yetişkin bir insanın günlük vitamin ihtiyacını karşıladığını söyledi.


Tahin ve pekmez ikilisi kış günlerinin vazgeçilmezi olarak bilinirken, ikilinin kan yapmak dışında daha pek çok faydasının bulunduğu kaydedildi. Depresyona da iyi geldiği ifade edilen bu ikili, kış aylarında vücut ısısını yükseltmeye yardımcı olup, kemik gelişimini de destekliyor. Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, her gün 2 kaşık yenecek tahin ve pekmez ikilisinin yetişkin bir insanın günlük vitamin ihtiyacını karşıladığını aktardı.

B1 vitamini ihtiyacının yüzde 247'ünü, magnezyum ihtiyacının yüzde 22'sini, fosfor ihtiyacının yüzde 22'sini, demir ihtiyacının yüzde 14'ünü ve kalsiyum ihtiyacının yüzde 12'sini karşıladığını anlatan Fatma Baysal Yusuf, "Tahin, yağ içeriği oldukça yüksek bir besindir. Kalp damar sağlığı ve mental sağlık için oldukça yararlı olan tekli ve çoklu doymamış yağ içeriğinden oluşur.

Ayrıca susam tohumları kolesterol düşürücü ve anti kanser etkisi ile bilinen fitosterolleri diğer yağlı tohumlara nazaran biraz daha fazla içermektedir. Hücre yapısının bozulmasını engelleyen tahin, kansere karşı iyi bir koruyucu görevi üstlenir. Susam tohumları besin içeriği bakımından oldukça zengindir” dedi.


Pekmezin de tahin gibi oldukça fazla kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerdiğini kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, "Pekmezin demir içeriği yüksektir. Demir eksikliği anemisi olan bireylere siyah üzüm pekmezi önerilir. Üzüm çekirdeği içerdiği için resveratrol adı verilen antioksidanı da bol miktarda içerir.

Resveratrol ün damar yapısının korunmasını sağlayıcı ve cilt yaşlanmasını geciktirici etkisi vardır. Kalp damar hastalığı olanlara, spor yapan bireylere, çocuklara ve ileri yaş dönemlerindeki bireylere özellikle önerilir. Özellikle havaların soğuk olduğu günlerde antioksidanlar açısından zengin olan bu besini karışımını tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kolesterol içermediği için mide rahatsızlıkları için de tüketebilirsiniz. Kış aylarında halsizliğe, hastalıklara, kas güçsüzlüklerine karşı her gün 1-2 yemek kaşığı tahin pekmez tüketilmesini öneriyoruz. Güçlü bir mineral desteğinin yanında tadı sayesinde tatlı ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Miktar konusunda aşırıya kaçmamaya özen gösterin" şeklinde konuştu.

TAHİN PEKMEZ NASIL TÜKETİLİR?

Çocuklarda günde 2 tatlı kaşığı uygun iken yetişkinlerde 2 çorba kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. 

TAHİN PEKMEZ NASIL HAZIRLANIR?

Herkesin damak zevki farklı olsa da uzmanlara göre tahin pekmez oranı ayarlanırken ölçü şu şekildedir.

Karışımın yüzde 25'i kadar tahin olmalıdır.

Yüzde 75'i kadarda pekmez.. Ölçü bu şekilde ayarlanmalı ve bu şekilde tüketilmelidir.

Tahin Pekmezle ilgili bu bilgiler hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Böylelikle Onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Kaynak: İHA - ULUSAL POST