Ayaktaki Nasırı Yok Etmenin Kolay Formülü! Kesinlikle işe yaradığı söyleniyor..

Nasır bir çok kişinin başına gelebilecek bir sorundur. Nasırdan kurtaran bazı yöntemler var.

Ayaktaki Nasırı Yok Etmenin Kolay Formülü! Kesinlikle işe yaradığı söyleniyor..
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2021 22:51

Ayakta çıkan nasırdan kurtulmak için bazı yöntemler var. Nasır dikkat edilmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Nasırla ilgili ise bugüne dek pek bilinmeyen bazı yöntemler bulunuyor.

Nasırla ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik. Denediğinizde işe yarayan yöntemleri de tek tek sıraladık.

NASIRA YOL AÇAN HATA!

Nasır sorununa yol açan bir hata var. Bu hata ise yalın ayak yürümek. Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat, yalın ayak yürünmesinin nasıra yol açabileceğini belirtti.

İHA'ya yaptığı özel açıklamada Nasırın ciltte tahriş olan bölgeyi koruma amaçlı oluştuğunu ifade eden Dr. Ata Nejat, “Cilt sürtünme veya baskı nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir yani nasir oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Bu sebeple nasirin tanımı en basit sekliyle cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşmasıdır. Cilt kalınlaşması çoğunlukla ayaklarda meydana gelir ancak sadece ayakta olmayabilir. Fazla dar veya siki bir ayakkabı, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme nasır oluşumuna zemin hazırlayıcı etkenlerdir.” dedi.

NASIRDAN KURTARAN DOĞAL YÖNTEM

Nasırdan kurtaran doğal formüllerle ilgili ise Sabah gazetesi bazı bilgiler paylaştı. Buna göre nasırdan kurtaran formüller arasında en etkilisi ..

Beyaz sirke ve soğan birleşimi, sertleşen cildin yumuşamasına ve nasırın giderilmesine yardımcı olur ve tamamiyle doğal bir bileşendir. Beyaz sirke; mantar ve bakterilerin çoğalmasını önler ve cildin pH'ını düzenler. Aynı zamanda kötü kokuları gidererek ayak terlemesini olabildiğince azaltır.

NASIRDAN KURTARAN VE SOĞANLA YAPILAN BİR YÖNTEM DAHA VAR. Bu yöntem için gerekli olan malzemeleri ve tarifi de sizlerle paylaşacağız.

SOĞAN

Soğan ise antibakteriyel ve anti inflamatuvar özelliklere sahiptir.

Nasır ve mantar enfeksiyonunu yok eden doğal yöntem için:

-125 ml sirke
-1 adet soğan
-1 pamuk topu
-1 cam kavanoz
-Streç film


NASIL HAZIRLANIR?

Beyaz sirkeyi cam kavanoza doldurun.
Soğanı dilimleyin ve kavanoza yerleştirin.
Bu karışımının ağzını kapatıp 8 saat boyunca kuru ve karanlık bir yerde bekletin.

NASIL UYGULANIR?

Beklettiğiniz karışıma pamuk topunu batırın ve nasırın üstüne uygulayın.
Ardından pamuk nasırın üstündeyken streç film ile ayağınızı sarın.
Ayağınıza çorap giyin ve gece boyunca bu şekilde uyuyun.
Ertesi gün ılık su ile ayağınızı yıkayın.
Bu işlemi 10 gün boyunca uygulayın.

Nasır Konusunda durumu ciddiye almalı ve mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Nasıra yol açan faktörlere dikkat etmeli bu hatalardan da uzak durmalısınız.

NASIRIN OLUŞMA NEDENLERİ

Nasırın oluşma nedenleri hakkında da İhlas Haber Ajansı detaylı bir haber yayınladı. Buna göre nasıra neden olan hatalar şu şekildedir.

Nasırın oluşma sebebi aslında vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır; cilt sürtünme veya baskı nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir yani nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Bu nedenle nasırın tanımı en basit şekliyle cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşmasıdır. Nasır oluşmasındaki ana neden ayağın belli bir veya birkaç bölgesinde sürtünmeyle birlikte oluşan fazla basınçtır. Nasır oluşumuna etki edebilecek birçok neden olmasına rağmen, bu tür etkiye sebep olabilecek ana nedenler:Sıkı ayakkabı, Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı, Yüksek topuklu ayakkabı, Dışarıda yalın ayak yürümek, Ayak parmaklarındaki deformasyonlar, Ayağın fazla kemikli olması, Yanlış yürüme (basma) hareketi gibi başlıca sıralayabiliriz.

Kaynak: İHA - ULUSAL POST - SABAH