Bakanlık Tarafından Zehirli Yiyecekler Açıklandı

Çeşitli sağlık problemlerine neden olan bazı besinler içeriğindeki zehir nedeniyle tehlike saçıyorlar. Bakanlık tarafından açıklanan zehirli yiyeceklerin listesi belli oldu. Listedeki dolmalık biber dikkat çekti.

Bakanlık Tarafından Zehirli Yiyecekler Açıklandı
Yayınlanma Tarihi : 16 Ekim 2021 01:04

Sağlığımız için yediğimiz içtiğimiz yiyecek ve içeceklere dikkat etmemiz gerekiyor. Bir çok yiyecek sağlıklı olsa bile bünyelerindeki kimyasallar nedeniyle zehirli olabiliyorlar.

Günümüzde kanserin artmasının en büyük nedenlerinden biri de içeriğinde kimyasal içeren yiyecek ve içecekleri tüketmek yer alıyor.

Milliyet gazetesinde yer alan bir haberde zehir riski taşıyan yiyeceklerin listesine yer verildi.

Söz konusu haberde ABD Tarım Bakanlığının, 48 en popüler sebze ve meyveden aldığı 36,000'den fazla numune üzerinde yaptığı araştırma sonucunda yer alan bilgilere yer verildi. Buna göre uzmanlar tarafından yapılan araştırmada çileğin meyveler arasında en zehirli içeriğe sahip olduğu ve piyasadaki çileklerin % 70'inin kimyasal tarım ilacı içerdiği tespit edildi. Söz konusu haberde yer alan bilgilere göre Tek bir çilekte 20 farklı tipte tarım ilacı bulunduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan Ispanağın ise araştırmaya tabii tutulan diğer besinlere göre ortalama iki katı daha fazla tarım ilacı içerdiği belirtildi.

Daily Mail tarafından yayınlanan haber Türkiye'den Milliyet gazetesinin Pembenar ekibinde haberleştirildi. Yayınlanan haberdeki detaylarda belli oldu. 

İşte o araştırmaya göre  tarım ilacı içeren meyve ve sebzeler:

1. Çilek

2. Ispanak

3. Nektari

4. Elma

5. Şeftali

6. Armut

7. Vişne ve kiraz

8. Üzüm

9. Kereviz

10. Domates

11. Dolmalık biber

12. Patates
 

Araştırmaya göre en az miktarda tarım ilacı bulunan meyve ve sebzeler: 
1. Süt mısırı

2. Avakado

3. Ananas

4. Lahana

5. Soğan

6. Donmuş bezelye

7. Kuşkonmaz

8. Mango

9. Patlıcan

10. Kavun  

Kaynak: Daily Mail PembeNar