Bayramda baklava yedikten sonra kesinlikle uzak durmanız gereken alışkanlık

Bayram yaklaştı her evde baklava gibi tatlılar sofralardan eksik olmayacak. Uzmanlar baklava yedikten sonra yapılmaması gereken hata hakkında uyardılar.

Bayramda baklava yedikten sonra kesinlikle uzak durmanız gereken alışkanlık
Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2022 12:00

Ramazan ayı sonrasında Ramazan Bayramını kutlayacağız. Bayram sofralarının vazgeçilmezlerinden biri de kuşkusuz baklavadır. Eve gelen misafirlerimize mutlaka baklava ikram ederiz.

Baklava yanında ise çay ikram ederiz. Ancak çay ile baklava birlikte tüketilmemeli. Baklava zaten şekerli bir yiyecek olduğu için üzerine bir de içilen şekerli çay özellikle fazla kilosu olanlar, tansiyon sorunu yaşayanlar ve diyabet problemi olanlar için son derece tehlikeli bir alışkanlık.

Baklava yedikten sonra yapılması gereken şey kesinlikle çay içmek olmamalıdır. Eskiden büyüklerimiz baklava ikram ederken yanında bir fincanın yarısı kadar da süt ikram ederlerdi. Şimdi bu alışkanlık yok.

Süt içmiyorsanız en azından baklava yanında sakın çay içmeyin.

Mynet haber sitesinde yayınlanan bir haberde; Baklava yedikten sonra yapılması gereken şey açıklandı. Mutlaka aklınızda bulunsun.

Baklava, künefe, katmer ya da tulumba tatlısı... Adı değişse de lezzetlerin iyiliği değişmeyen tatlıları günün her saatinde tüketebiliriz. Özellikle bayramlarda daha sık tüketilen tatlılar en çok da çayla iyi gidiyor.

thumbs-b-c-1cda93f64ff76c48cbd4f3f0c312f44d.jpg

Fakat tatlı yerken yapmamız gereken ufak bir şey var; su içmek...

Peki hangi tatlıyla ne kadar su içmek gerekir?

Bir yetişkin için ortalama su içme hesabı genelde yaklaşık 2 litredir. Bu hesaba göre eğer günde;

2 dilim baklava yersek en az yarım litre su,

KAHVE İÇİLEBİLİR Mİ?

Öte yandan Baklava yedikten sonra şekersiz Türk kahvesi içmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak baklava yerken veya baklava yedikten sonra şekerli kahve içerseniz baklava yine zehre dönüşecektir. Bu yüzden baklava yedikten sonra ya sade Türk kahvesi için ya da bol bol su için. İki bardak su içmeniz en doğru karar olacaktır.

Özellikle midesinde yanma problemi olanların bu uyarıyı dikkate almalarında büyük fayda var.

thumbs-b-c-54eedf7157ac568aa2c0dea7e9f8c5ad.jpg

Önemli uyarı: Baklavayı evde yapmayacaksanız satın aldığınız yerlere dikkat edin. Çoğu kişi şerbetinde  bile hile yapmaktadır. Güvenilir olmayan sırf ucuz diye satılan baklavalardan alıp hem kendi hem misafirlerinizin sağlığını tehlikeye atmayın.