Binlerce Kişi Mağdur Edildi! E-Devlet vurgununa dikkat... Sakın Dikkate Almayın

Telefonunuza gelen mesajlara dikkat edin . Binlerce vatandaş sahte E-Devlet uygulamalarıyla mağdur edildi..

Binlerce Kişi Mağdur Edildi! E-Devlet vurgununa dikkat... Sakın Dikkate Almayın
Yayınlanma Tarihi : 19 Eylül 2021 16:58

Her dönem ortaya çıkan dolandırıcılar güncel konularda da fırsatı kaçırmıyorlar. Daha önce vatandaşları hesabınız terör örgütlerinin eline geçti diye dolandıran uyanıklar bu kez salgını fırsata çevirdiler.

Vatandaşların maske cezası olduğunu öne süren mesajlar atan dolandırıcılar vatandaşları tuzağına düşürerek hesaplarını boşaltmaya ve şifrelerini çalmaya çalışıyorlar.

Dolandırıcıların sayısı her geçen gün artarken söz konusu dolandırıcılık ağlarına takılan mağdurların sayısı ise her geçen gün artıyor.

Emniyet söz konusu mesajlara itibar edilmemesi gerektiğini  ifade ederken çeşitli yöntemlerle vatandaşlar dolandırılıyor.

Örneğin facebook üzerinden tanıdığınız bir kişinin hesabını ele geçiren dolandırıcılar size Hey nasılsın nasıl gidiyor diye samimi cümleler yazıp. Sonrasında ise faturalı hattın varsa gelen mesaja evet de sana hediye çeki vereceğim diyerek tuzağa düşürüyor. Ardından ise cep telefonu faturanız ya 1500 ya da 2000 gibi rakamlara bir anda çıkıyor.

İşin tuhaf yanı diyelim fatura limitiniz 100 TL .. buna Rağmen cep telefonu GSM şirketleri nasıl oluyor da böylesi bir çekimin yapılmasına izin veriyor oda ayrı bir tuhaflık. Kısacası mağdur olduğunuz zaman başınıza gelmeyecek her türlü bela geliyor. Hakkınızı aramak ise tam bir işkence..

Bugün CNN Türk muhabiri Dilay Dilaver ve kameraman Halil Kahraman'ın gündemi sarsacak başka bir haberi yayınlandı. Haberde başka bir dolandırıcılık yönteminden söz edildi.

Maske cezası' aldığınıza dair bir mesaj alırsanız dikkat.

Bu, telefon numaranızın dolandırıcıların eline geçtiği anlamına geliyor. Mesajdaki linke tıklamanız halinde ise şifrelerinizi dolandırıcılara teslim etmiş oluyorsunuz. Gelen mesajda, "Hakkınızda Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. Maddesi kapsamında 985 TL Maske cezası uygulanmıştır" yazıyor ve detaylı bilgi için telefon sahibini mesajın devamındaki linke yönlendiriyor.
 
E-DEVLET SİSTEMİNE YÖNLENDİRİYOR


"İlkindeki linke tıkladığınız zaman bir banka şubesine yönlendiriliyorsunuz sanki cezanızı ödemek için gerçek bir bankaymış gibi ikincisinde ise direkt sizi bir e-Devlet sistemine yönlendiriyor bu ikisinin de oluş nedeni sizin şifrelerinizi elde etmek"

Peki, salgını fırsata çeviren bu dolandırıcıların ağına düşmemek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
Siber Güvenlik uzmanı Osman Demircan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu mesajları hiçbir şekilde dikkate almamak gerekiyor çünkü eğer bu konuyla ilgili ya da benzeri bir konuyla alakalı devlet size bir ceza yazdıysa bu SMS ile gelmeyecek mutlaka e-Devletten kontrol edilebilir vergi dairesinden kontrol edilebilir ya da vergi dairesine giderek benim aldığım herhangi bir ceza var mı diye kontrol ediyor olabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: CNN TÜRK - Ulusal Post