Bir Tutamı Bile Yenirse Kabızlığı Bitirip Bağırsakları Makine Gibi Çalıştırıyor!

Kabızlığa neler iyi gelir konusu içerisinde sağlıklı beslenme için tüketilmesi gerekenler kabızlık giderici besinleri paylaştık...

Bir  Tutamı Bile Yenirse Kabızlığı Bitirip Bağırsakları Makine Gibi Çalıştırıyor!
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 18:15

Günlük hayatta sağlıklı beslenmek konusu pek çok kişinin dikkat edemediği bir konudur. Düzenli yeme içme kuralına, özellikle günlük işlere sahip olanlar ya da yoğun iş hayatı olanlar uyamazlar. Beslenmeye dikkat edilmediği vakit vücutta bir takım değişmeler olabiliyor. Sindirim sorunları ve mide rahatsızlıkları sıklıkla görülen şikayetler arasındadır.

Sindirim bozukluklarının en belirgin özelliklerinden biri de kabızlık sorunudur. Kabızlığın çeşitli nedenleri olsa da beslenme düzeninde yapılan bazı değişikliklerle kolaylıkla giderilebilir. Özellikle lifli sebzeler ve bitki çayları bu işin ilacı diyebiliriz…

Kabızlığa Neler İyi Gelir?

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bazı gıdalardan daha sık tüketmeniz halinde bu şikayetten kurtulmanız kolaylaşır. Su içmek bunların en başında gelir. Su hayati bir sıvı olduğu için sadece kabızlık sorunu yaşayanlar değil sürekli tüketilmesi gerekir. Çünkü sindirim sisteminin daha düzenli çalışması su ile sağlanır. Normal bir insan 2 litre, kabızlık sorunu olanalar 2,5litre su içmelidir. Peki, su dışında kabızlığa ne iyi gelir, neler tüketilmelidir?

Besin liflerine sahip meyve ve sebzeler kabızlık sorununu giderebilecek yiyeceklerdir. Fakat bu grupta yer alan yiyecekleri aşırı tüketmemek gerekir fazlası gaz yapar. Meyve sevmeyenler suyunu sıkıp içebilir. Sindirime yardımcı olan lifli gıdalardan diğeri de baklagillerdir. Nohut, fasulye, mercimek ya da barbunya bağırsakları yumuşattığı için daha rahat tuvalete çıkılmasını sağlar. Asla fazla tüketim önerilmez.

Ispanak, roka kıvırcık gibi yeşil yapraklı lifli sebzelerde sindirime iyi gelir. Elbette yemeklerin yanında tüketilen ekmekte önemlidir. Bunun için kepekli, çavdarlı veya mısır unundan yapılan ekmek tüketilmelidir.

Kabızlık sorununa faydalı olabilecek başka bir yolda bitki çaylarını içmekten geçiyor. Keten tohumu, rezene, sinameki gibi bitkiler sindirime faydalıdır. Kabızlığa yol açabilecek ağır yağlı, asitli, lif açısından zayıf yiyeceklerden uzak durulmalı, yiyecekleri fazla çiğneyerek öğünleri azar azar yiyerek kabızlığı engelleyebilirsiniz.

Kuru erik gibi meyvelerde kabızlık problemine iyi gelmektedir.. Bir kaç adet yediğiniz kuru erik ve üzerine içeceğiniz 2 bardak su kabızlığı önleyecektir. Siyah kuru erik tercih edilebilir