Bu bitkiyi görürseniz sakın koparmayın! 109 bin lira ceza kesiliyor

Koruma altındaki bazı bitkileri koparmak tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Ağlayan Gelin bitkiyi koparanlara 109 bin TL ceza kesiliyor

Bu bitkiyi görürseniz sakın koparmayın! 109 bin lira ceza kesiliyor
Yayınlanma Tarihi : 21 Nisan 2022 17:18

Türkiye'de bazı bitkiler koruma altında. Koruma altındaki bitkileri koparmak ise ceza nedeni. Özellikle Siirt ve çevresinde yetişen bir bitki için tüm yetkililer seferber oldu. Bu bitkiyi koparanlara cezalar kesilecek. Konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı'nda yayınlanan haberde halk arasında Ağlayan Gelin olarak bilinen çiçekle ilgili flaş bir içerik yayınlandı. Yayınlanan haberde Ağlayan Gelin adı verilen bitkiyi koparanların ceza alacağına dikkat çekildi. Üstelik kesilecek cezanın tutarı da çok yüksek. Tam 109 bin TL

Yılın sadece 20 günü yaşayan ters lale, çiçek açıktan sonra kuruyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu dağlarında yetişen çiçek türü ise nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan dolayı koparanlara ceza geliyor.

Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, endemik bitki türleri arasında yer alan ters laleleri koparanlara biyolojik çeşitliliği tahrip etme suçundan 109 bin 593 lira ceza uygulanacağı bildirildi.

Açıklamada, “Havaların ısınmasıyla beraber dağlarda ve bahçelerde 20 gün boyunca yaşayabilen ters laleler çiçek açtı. Yöre halkı, bu konuda çok dikkat etmelidir. Ters lale bu bölgenin değeridir. Her endemik bitki kendi bölgesinde değerlidir. Biz de bu değerimize sahip çıkmalıyız” denildi.