Bu gıdaları tüketenlerin zekası uçuyor! Beyni Güçlendiren ve Hafıza Dostu Besinler

Beyni güçlendiren besinler hep merak edilir durdur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda beyni ve hafızayı geliştirdiği belirtilen besinler açıklandı.

Bu gıdaları tüketenlerin zekası uçuyor! Beyni Güçlendiren ve Hafıza Dostu Besinler
Yayınlanma Tarihi : 03 Mart 2022 00:22

Beynimizi güçlendiren yiyecekler hep merak konusu olmuştur. Özellikle ilerleyen yaşlarda çok sayıda kişi hafıza problemleri yaşamaktadır.

Unutkanlık ilerleyen yaşlarda en can sıkıcı sorunların başında gelir. Öyle ki tedavisi ise oldukça güç bir rahatsızlıktır. Bu yüzden yapılan araştırmaların büyük bölümü rahatsızlığı geriletmek üzerinedir.

Hastalığın ilerlemesini durdurmak üzerine yapılan araştırmalarda uzmanlar daha çok besinler üzerinde durmuştur. Bu yüzden unutkanlıkla savaşan besinler artık altın değerindedir.

Hafızayı geliştiren ve beyni güçlendiren besinler yapılan araştırmalar sonucunda bir bir tespit edilerek uzmanlar tarafından paylaşılıyor.

Mynet tarafından yayınlanan haberde; Beyni geliştiren ve hafızaya iyi gelen besinlere yer verildi. Ayrıntılı bir şekilde bu besinlerin tüm faydaları da aktarıldı. 

1.Yaban Mersini


Beyne iyi gelen yiyecekler listemizin ilk üyesi yaban mersini olarak anılan bu küçük meyve. Bu ufak ve lezzetli meyve, antioksidanlar bakımından boyutuna nazar diğer birçok meyveye kıyasla çok daha zengindir. Vücudumuza oldukça faydalı antioksidanlar ile dolu bu meyve, yapılan araştırmaların sonucuna göre, beyni de birçok hastalığa karşı korumakta.

20192fagustos2fyabanmersini-1.jpg
İlerleyen yaş ile birlikte görülme olasılığı artan bunama ve alzheimer gibi hastalıkları uzaklaştırma konusunda yaban mersini oldukça faydalı bir yiyecektir. Alzheimer hastalığının bilinen bir tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır.

Bu nedenle bu hastalığa yakalanmamıza neden olabilecek ne varsa yapmamız gerekir. Yaban mersini yemek ise bu yapılacaklar arasında en zevklisi olacaktır. Hem lezzetli hem de beyin sağlığı açısından faydalı bir meyveyi düzenli bir şekilde tüketerek, hastalıkları uzak tutacağınızı unutmayın! Her gün bir avuç yaban mersini sizi alzheimer'dan koruyacak!

2.Balık


Doktorlar her zaman kırmızı etin sağlık açısından zararlı olabileceğini ve beyaz etin daha zararsız hatta faydalı olacağını söylemekteler. Balık ise bu durumda oldukça iyi bir alternatiftir.

Balık denildiğinde akla gelen ilk şey ise, omega 3'tür. Omega 3 bir tür yağdır, hatta genelde balık yağı olarak bilinmektedir. Peki omega 3'ü bu kadar önemli kılan nedir? Bu yağ türünü, vücudumuzda herhangi bir şekilde üretememekteyiz ve bu nedenle bu yağı dışarıdan besinler yolu ile almamız gerekir. Omega 3 beyin sağlığı açısından çok önemli bir maddedir.

thumbs-b2-a08045af93ae5c7640083033658a88d9.jpg

Balık tüketimi ile vücudumuza girme şansı yakalayan omega 3 maddesi, hafızamıza çok iyi gelmektedir. Hafızayı güçlendirir ve beynin fonksiyonlarını çok daha iyi bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Bu nedenle doktorlar haftada en az 2 kez balık yenmesini tavsiye etmektedirler.

3.Fındık ve Ceviz


Bazı kuru yemişlerin de beyin sağlığı açısından önemli olduğu bilinmektedir. Bu kuruyemişlerin başında ceviz ve fındık gelir. Bu kuruyemişler özellikle E vitamini açısından oldukça zengindirler. E vitamini ise beyin için faydalıdır.

4184890.jpg
Vücuda giren E vitamini miktarı ne kadar çok olursa, yaşın ilerlemesinin bir yan etkisi olarak gözüken bilişsel işlevlerin kaybı o kadar az olur. Yaşlılığın en büyük sorunlarından birisi de zihinsel işlevleri gerektiği gibi yerine getirememektir. Bu nedenle beyni güçlendiren ve yaşlılığın yan etkilerinden arındıran yiyeceklere yönelmek önemlidir.

Ayrıca ceviz içerisinde bol miktarda antioksidan ve omega 3 bulunmaktadır. İki faydalı ögeyi aynı anda bünyesinde bulunduran ceviz, bu sayede beyin sağlığına harika katkılar yapar. Ayrıca bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketmek de çinko ihtiyacınızın karşılanmasına yeter de artar. Çinko minerali, hafıza ve düşünme yetileri açısından önemli bir maddedir.

4.Avokado


Avokado tropikal bir meyve olarak bilinmektedir ve mutfaklarımıza girmesi çok eski tarihlere dayanmaz. Fakat iyi ki bir şekilde bu meyve ile tanıştık ve tüketmeye başladık. Zira avokado, beyin sağlığı açısından yazımızın başında bahsettiğimiz yaban mersini kadar faydalı bir meyvedir. Her ne kadar yağlı bir meyve olarak anılsa da, içerdiği bu yağlar doymamış yağlardır.

4530627.jpg
Doymamış yağlar vücudumuzda faydalı etkiler gösteren yağlardır. Doymamış yağlar sağlıklı bir kan akışı sağlamaktadırlar. Sağlıklı bir kan akışına sahip olmak, sağlıklı bir beyine sahip olmak ile aynı anlama gelmektedir. Çünkü kan akışındaki bir aksaklık, kanın beyne oksijen taşıyor olmasından dolayı, direk beyni etkiler.

Örneğin zararlı yağlar ile tıkanan damarlar bir kalp krizine yol açar ve beyine kan pompalanmasına engel olursa, beyin kendini besleyen oksijen akışından da mahrum kalmış olur. Bu durum beyin ölümüne neden olabilir. Bu sebeple, dolaylı yoldan da olsa beyin sağlığını ilgilendiren avokadonun tüketimi önemlidir.

5.Yumurta


Yumurta lezzetli bir besin olması dışında, beyin açısından oldukça önemli olan kolin isimli maddeyi bünyesinde bulundurmaktadır. Bu maddenin hafızayı güçlendirici bir etkisi bulunmaktadır. Bazı durumlarda çok basit şeyleri hatırlamakta güçlük çekebiliriz.

1870919.jpg

Sinir bozucu bu durumların yaşanmaması için kolin maddesine gereken dikkati vermeliyiz. Özellikle yumurtanın sarı kısmında bulunan bu madde genel olarak bilişsel fonksiyonlarımızı attırmaktadır.

Evet genel olarak hafızayı koruma ve beyni güçlendirme konusunda bu 5 besinin faydasından söz edilir.

Ancak uzmanların en büyük uyarılarından biri de sabah kahvaltısıyla ilgilidir. Sabah kahvaltısının kesinlikle atlanmaması gerekiliyor.

Örneğin aç karnına güne başlamak sadece vücudu yormuyor. Aynı zamanda beyni de yoruyor.

Özellikle dışarıda çalışan biriyseniz mutlaka kahvaltı yaparak evden çıkmalısınız. Kahvaltı yapmadan evden çıkılması durumunda gün yorgun geçeceği gibi aynı zamanda beyniniz de çok yorulacaktır. Bu nedenle anlama da güçlük çekmeniz ihtimali çok yüksektir.

Kahvaltıda ise yağlı ve kızartma içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecekler vücutta fazla kilo yaptığı gibi aynı zamanda da beyne büyük hasar vermektedir. 

Önemli Hatırlatma: Her gün en az 30 dakika boyunca yürüyüş  yapmakta sadece beyni değil aynı zamanda tüm kasları çalıştırmaktadır. Hareketsiz bir yaşamda beynin yorulmasına neden olmaktadır. Günlük 10 bin adım kuralı olsa da ileri yaşlardaki kişiler için en azından günlük 30 dakikalık bir yürüyüş hem vücudun hem de beynin korunmasına katkı sağlayacaktır.

İlgili Haberler