Bu meyve kabızlığa ve ishale iyi geliyor! Diyabet ve kolesterol için de tavsiye ediliyor

Elma, kabızlık sorununa ve ishale iyi gelen en etkili meyvelerden biri. Elmanın mucizeleri sadece bununla sınırlı değil. Diyabet ve kolesterol için de elmanın çokça faydalı olduğu belirtildi. İşte elma hakkında bilmeniz gereken her şey!

Bu meyve kabızlığa ve ishale iyi geliyor! Diyabet ve kolesterol için de tavsiye ediliyor
Yayınlanma Tarihi : 25 Kasım 2022 20:22

En sağlıklı meyvelerden biri de elmadır. Her yaştan insanın severek tükettiği elma hakkında kimsenin bilmediği bazı detaylar ortaya çıktı. Yaz kış marketlerden ve pazarlardan eksik olmayan meyvenin her bir parçası şifa saçıyor. 

Kabızlık ve ishale karşı savaşan, diyabet ve kolesterole karşı da faydalı olan bu meyveyi yemek sağlığınızı çok daha iyi bir seviyeye getirebilir.

Bazen vücudumuz bazı geçici rahatsızlıkların kurbanı olur. Gerekli özeni göstermemize rağmen, sağlığı korumak her zaman mümkün değildir. Ayrıca fiziksel sağlığımızda dengesizliklere yol açabilecek durumlar da ortaya çıkar. Örneğin yeme düzeniniz bozulduğunda sindirim düzeniniz de hemen etkilenir neticesinde ishal ya da kabız olabilirsiniz.

Yaşam tarzından en hızlı şekilde etkilenen sistem sindirim sistemidir. Mide ve bağırsaklar yanlış beslendiğinizde hemen acı çekmeye başlar ve kabızlık veya ishal atakları meydana gelebilir.

KABIZLIK VE İSHAL NASIL OLUŞUR?

Dışkı tahliyesi bazen zordur. İlk dışkı dışarı çıkamadığından ve dışkı bağırsaklarda bulunan suyu emdiği için. Bu süreç dışkı atılımını daha da zorlaştırır ve tahliye mümkün olmaz. Diğer dışkılar da lokomotifin arkasında sıralanan vagonlar gibi, giderek birikir. Bu da kabızlık durumu yaratır.

İshal de sindirim sisteminin bozulduğunun göstergesidir. Bağırsaklar sürekli tahliye için devreye direr. Dışkı katılaşmak için zamana sahip değildir. Kabızlık ve ishal önlenebilir ve aşılmaz bir rahatsızlık değildir.

KABIZLIK VE İSHAL İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Kabızlık ve ishal problemlerinden kaçınmak için genel olarak dikkatli beslenme önerilir. Her gün meyve ve sebze yemek ve su içmek bağırsak hareketliliğini artırabilir. Sebzelerde bulunan lif gibi kütle oluşturmaya yarayan doğru besinleri tüketmelisiniz. Fiziksel aktivite de önemlidir ve bağırsakların zinde kalmasına yardımcı olur.

ELMA TÜKETİN

Kabızlık ve ishale karşı önlem almak için aynı zamanda diyabet ve kolesterole karşı da faydalı olan elmayı yemeniz yeterli olacaktır. Elma, kabızlık ve ishal için asırlardır kullanılan bir meyvedir. Ortalama büyüklükte bir elma sadece 64.5 kalori içerir. Aynı zamanda iyi bir su kaynağıdır zira bir elmanın yaklaşık % 85'i sudur.

Sağlık için yararlı elementler açısından zengin olan kabuklarıyla birlikte yemek en uygun olanıdır. Elmalarda bulunan pektin ishal vakalarında yardımcı olur. Öte yandan içerdiği lifler, kabızlığı önleyerek bağırsak hareketliliğine yardımcı olur. Ayrıca kolesterolü normalleştirmeye ve şeker ile insülin seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

apple-2788616-960-720-001.jpg

Elmanın kabuğu da çok faydalıdır. Çok sayıda uzman elmanın kabuklarının atılmaması gerektiğini belirtir. Elma kabuğundan yapılan çay ''Mideye, bağırsaklara, boğaz ağrısına, gribe, soğuk algınlığına'' iyi gelmektedir.

Elma kabuklarıyla yapılan çay mucize dağıtmaktadır.

Elma kabuklarından çay nasıl yapılır?

Sabah.com.tr'de yayınlanan bir içerikte; Taze elmadan yapılan çay tarifi paylaşıldı

MALZEMELER

1 ADET ELMA
2 SU BARDAĞI SU
1 ADET ÇUBUK TARÇIN
3-4 ADET KARANFİL
 

YAPILIŞI VE TARİFİ


Taze elma çayı demlemek için öncelikle elmaları bol su ile güzelce yıkayın.
Daha sonra yıkadığınız elmaların kabuklarını soyun.
Kabukları soyulan elmanın çekirdeklerini çıkartarak ince ince dilimleyin.
Hem elma kabuklarını hem de dilimlediğiniz elmaları 2 su bardağı su ile demliğe koyun.
Demliği orta ateşte kaynatarak altını kapatın ve 10 dakika demlemeye bırakın.
Çayınız ılıyınca süzerek tüketimini gerçekleştirin.
İçiminize lezzet katmak için karanfil karanfil ya da tarçın da ekleyebilirsiniz.