Bu Süt Gram Gram Sağılıyor Faydası İse Saymakla Bitmiyor Kilosu İse Tam 8 Bin TL

İnsan vücuduna çok sayıda faydası olan arı sütü faydalarıyla şaşırttığı kadar fiyatıyla da şaşırtıyor. Kilosu 8 bin TL fiyatına kadar dayandı..

Bu Süt Gram Gram Sağılıyor Faydası İse Saymakla Bitmiyor Kilosu İse Tam 8 Bin TL
Yayınlanma Tarihi : 25 Eylül 2021 23:49

Arı Sütü faydalarıyla şaşırtan bir besin. Çok sayıda kişi arı sütünün faydalarıyla şifa bulmuş durumda. Beslenme uzmanlarının da faydaları konusunda onay verdiği arı sütü Türkiye'de ise bazı yerlerde bulunabiliyor.

Bu işi ticaret haline dönüştürenler ise gerçekten iyi bir gelir elde edebiliyor. İhlas Haber Ajansı'da arı sütüyle ilgili bir haber servis etti. Arı sütündeki mucizeleri bugüne kadar neredeyse bilmeyen çok kişi var..

Genç işçi arıların, ana arı adaylarını ve ana arıları beslemek için ürettiği arı sütünün sağımı, çiçeklerin açtığı nisan ayında başlıyor ve yaz sonuna kadar devam ediyor.

Bursa'da arı sütü üretimi yapan Mehmet Durgut ve Metin Kaya, bu yılın ilk hasadını yaptı. Kovanlardan gram gram sağılan arı sütünün bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Korona virüs sebebiyle bu yıl arı sütüne büyük talep var. Kilosu pahalı olmasına rağmen stoklarını tüketen arıcılar bir kaç ay sonra üreteceği arı sütü siparişini de almış bulunuyor. Arı sütünü özellikle aileler çocuk gelişimine faydası olduğu için yoğun talep gösteriyor.

Arı sütü çok zengin bir madde olup, muhtevâsında protein, karbonhidrat, yağların yanı sıra vitaminler B3, B6, B1, B2, pantotenik asit, folik asit, biotin, mineral maddeler potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, bakır, fenolik maddeler, aminoasitler, yağ asitleri, organik asitler bulunuyor.

Arı sütünü gram gram sağdıklarını ifade eden Mehmet Durgut, "Bu yıl 150 kovanla arı sütü üretimine başladık. 150 kovan arıdan günlük 1 kilo süt üretimi yapıyoruz. Arı sütü üretimi Nisan ayında başlıyor. Ağustos ayına kadar devam ediyor. Arı sütünün bağışık sistemini güçlendirme ve hücre yenileme özelliği var bu sebepten dolayı yoğun ilgi görüyor. Özellikle aileler çocukların gelişimine katkı sağladığı için tercih ediyor. Beyin gelişimine önemli katkıları var. Korona virüs sürecinde yoğun talep var tüm stoklarımızı sattık. Sadece yurt içi değil yurt dışından da talep büyük, gram gram sağdığımız sütün kilosunu 8 bin liradan satıyoruz" dedi.

Arı sütü üretiminin meşakkatli olduğunu belirten Metin Kaya, "Bu işi severek yapıyoruz. Bu ileri arıcılık bilgisi isteyen bir iş teknik bilgisi fazla herkes yapamıyor. Biz 3 aile 6 kişi her yıl 5 ay arı sütü üretimi yapıp Türkiye'nin her iline ve dünyanın farklı ülkelerine gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

Vatandaşların saf arı sütüne ulaşmak için bildikleri yerden almasını gerektiğini ifade eden Faruk Aydın, "Bizden en çok ürün alan kesim ev hanımları bu ürünü çocukları için kullanıyorlar. Arı sütünün son zamanlarda değeri oldukça artmaya ve anlaşılmaya başladı. Yurt dışından özellikle ithal ürün geliyor. Bu gelen ürünlerin ne kadar gerçek olduğu tartışmalı ben tüketicilere yerli ürün kullanmalarını öneriyorum" diye konuştu.

Evet arı sütüyle ilgili harika bilgiler bu şekilde. Bugüne kadar bilmeyenler olabilir diye sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz..

Kaynak: İhlas Haber Ajansı